Login

Register

Login

Register

31.01.2018 Środa

Znamy wyniki naboru na rezydencję w Blitz!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Znamy wyniki naboru na rezydencję w Valletcie. Natalia Pośnik, młoda wrocławska fotografka i pasjonatka architektury, już w kwietniu uda się do maltańskiej przestrzeni Blitz aby zrealizować tam swój projekt „How not to fight a city?”. Do Wrocławia z kolei przyjedzie Letta Shtohryn, artystka pochodzenia ukraińskiego, która od kilku lat żyje i tworzy na Malcie. 

Natalia Pośnik

Letta Shtohryn

Współpraca pomiędzy Wrocławiem i Vallettą trwa już drugi rok. Dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław, Europejskiej Stolicy Kultury Valletta 2018, Arts Council Malta oraz lokalnego programu rezydencyjnego Blitz także w tym roku możemy umożliwić twórcom z Wrocławia pobyt na Malcie.

Natalia Pośnik jest studentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, której główną pasją jest fotografia. Podczas swojego pobytu w Valletcie Pośnik pragnie na nowo zdefiniować i odkryć charakter tego miasta, głównie poprzez wskazanie relacji pomiędzy zastaną tam architekturą i charakterystycznymi portretami, które planuje przygotować. Motywem, który stale towarzyszy Natalii w jej pracy jest związek pomiędzy miejscem i czasem, a także specyficzny sposób patrzenia na miasto, który Pośnik utrwala w swoich fotografiach.

We Wrocławiu z kolei tworzyć będzie mieszkająca na Malcie artystka ukraińskiego pochodzenia Letta Shtohryn. Głównym obiektem jej zainteresowania jest zmiana, która zachodzi w nas samych i w naszym otoczeniu, kiedy zmuszeni jesteśmy opuścić miejsce swojego zamieszkania. Obserwacja i badanie stanu, w jakim znajdujemy się w takiej sytuacji prowokują artystkę do tworzenia realizacji związanych z konkretnymi przestrzeniami i granicami, które je oddzielają. Artystka nawiązuje w swojej twórczości do własnych doświadczeń, będąc zmuszona opuścić Ukrainę i osiedlić się w innym mieście Europy.

W 2017 roku na rezydencję w Valletcie zaproszona została Martyna Komorowska, której pobyt na Malcie został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich stanowiła realizacja indywidualnego projektu, natomiast drugi polegał na uczestnictwie w międzynarodowych warsztatach Design4DCity (organizowanych przez Valletta Design Cluster, Fundację Valletta 2018 oraz 72 Hours Urban Action. W pierwszej fazie architektka przeprowadziła konsultacje z lokalną społecznością, pytając o charakterystykę przestrzeni publicznej oraz zestaw cech, które stanowić mają o jej atrakcyjności. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi Komorowska przygotowała i zrealizowała projekt mobilnej instalacji, której głównym celem było wykorzystanie rozmowy jako podstawowej formy interakcji pomiędzy mieszkańcami Birzebbugii. Ostatni tydzień rezydencji przeznaczony był na udział w warsztatach architektonicznych Design4DCity, których tematyka dotyczyła przestrzeni publicznej w relacji do lokalnej społeczności. Grupa robocza, złożona z ponad dwudziestu osób z różnych europejskich miast, zrealizowała interwencję w przestrzeń publiczną Birzebbugii.

Mniej więcej w tym samym okresie zeszłego roku we Wrocławiu pracowała Moira Agius, która podczas swojego pobytu w Polsce rozpoczęła badania na temat statusu kobiet w kontekście różnych religii. Dzięki serii spotkań z przedstawicielami lokalnego środowiska (m.in. organizacji pozarządowych pracujących z kobietami w zakresie ich wykluczenia i wspierania ich w walce o ich prawa, społecznościami wyznaniowymi oraz aktywistkami) Agius przygotowała materiał, który stanie się podstawą do dalszych badań. Artystka przygotowała i przeprowadziła także warsztat dla studentów Instytutu Kulturoznastwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
27.02.2020

Tomasz Krajewski & Gentelmen’s Jazz – koncert

Impart
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
28.02.2020

Peter J. Birch – koncert

Pracownia Komuny Paryskiej 45, ul. Komuny Paryskiej 45 Zobacz na mapie
20.03.2020

Wrocławski Kongres Kultury 2020

Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62-67
Zobacz na mapie
p:5260