Login
Register

Login
Register

31.10.2018 Środa

Mario Paniego: Wyobraź sobie miasto bez reklam

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Jesień to intensywny czas w AIR Wro. Jednym z działań, które pragniemy podsumować w listopadzie jest zorganizowana we współpracy z Instytutem Baskijskim Etxepare rezydencja Mario Paniego – baskijskiego artysty konceptualnego i wizualnego, który na przestrzeni października i listopada badał tkankę Wrocławia i stworzył serię interwencji artystycznych w przestrzeni publicznej naszego miasta.

Działania Paniego we Wrocławiu odnoszą się bezpośrednio do obecności reklam w przestrzeni publicznej. Artysta zdecydował się zbadać ten temat, analizując zarówno dobre, jak i złe praktyki oraz polityki miejskie, a także porównując je z tymi znanymi z rodzinnego Bilbao. W efekcie powstały trzy interwencje, które wskazują na alternatywny potencjał nośników reklamowych.

Jak twierdzi sam Paniego:

Mój projekt jest próbą zwrócenia uwagi na wizualny hałas, który towarzyszy nam codziennie na ulicach naszych miast. Ten ciągły szum, to wizualne zanieczyszczenie, odciąga naszą uwagę od nas samych i zajmuje zbyt wiele przestrzeni na ulicy i w naszym życiu.  Mogłoby się wydawać, że udaje nam się obronić przed tymi obrazami, jednak one same nam na to nie pozwalają. Na ulicy nieustannie jesteśmy mimowolnymi adresatami przekazu. Przestrzeń publiczna służy interesom prywatnym.

 Ulice w coraz większym stopniu zawłaszczane są przez reklamy, firmy i konsumpcjonizm, a coraz mniej należą do ludzi, ich relacji, natury, architektury: istoty ulicy jako takiej. Rośnie liczba ekranów, billboardów, plakatów i wszelkiego rodzaju nośników reklamowych.

 

Gdzie i kiedy możecie zobaczyć interwencje Paniego?

Wrocław, ul. Krupnicza/Podwale

Wrocław, pl. Legionów

Wrocław, ul. Dworcowa

Bliżej będzie można przyjrzeć się pracy Paniego 15 listopada o godz. 19:00 w Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze. Spotkanie, do udziału w którym zaproszeni zostaną przedstawiciele lokalnych organizacji, służyć ma jednak nie tylko prezentacji projektu artysty, ale też rozmowie na temat kondycji współczesnych miast. Czy możemy je sobie wyobrazić bez reklam?

Prezentacja dokumentacji działań Paniego będzie z kolei dostępna od 16 do 30 listopada w przestrzeni Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze w godzinach 9:00-17:00.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
23.05.2019

Noc w Leningradzie – spektakl muzyczny

Podwórko Impartu,
Mazowiecka 17
Zobacz na mapie
31.05.2019

Muzyczny Dzień Sąsiada

Ołbin, skwer Ludzi ze Znakiem P |
Brochów, ul. Polna |
Przedmieście Oławskie, ul. Hercena |
Kleczków, róg ulic Zegadłowicza i Kraszewskiego
Zobacz na mapie
14.0615.06.2019

WROsound 2019

Zobacz na mapie
15.06.2019

Sąsiedzkie spacery: Ołbin

Zbiórka pod pomnikiem papieża Jana XXIII (ul. Św. Marcina, obok pl. Bema) Zobacz na mapie
21.06.2019

Pink Mama Theatre – „Fashion” – spektakl

Impart
Mazowiecka 17
50-412
Zobacz na mapie
p:13769