4.09.2018 Wtorek

Wystawa „Zapomniane światło prywatnych dni” od dziś w Galerii Dworcowej

W Galerii Dworcowej ruszyła wystawa "Zapomniane światło prywatnych dni". Zdjęcia z archiwum rodziny Romerów można oglądać do 21 października.

Barbara Romer, fot. Izabela Norek

Barbara Romer, Krzysztof Maj, fot. Izabela Norek

Wystawa ma swoją genezę w Mikgrograntach, programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Barbara Romer zgłosiła projekt w 2014 roku, w jednym z pierwszych naborów do Mikrograntów. Głównym celem jej inicjatywy „Wrocław w obiektywie Witolda Romera” była renowacja szklanych klisz wybitnego fotografika i chemika, przedstawiających ujęcia Wrocławia i Lwowa. Dzięki wsparciu programu udało się zgitializować negatywy i zdjęcia Witolda Romera, a niespełna rok później zaprezentować część wywołanych fotografii na wrocławskim rynku. Teraz Strefa Kultury Wrocław, kontynuator działań ESK, zaprasza na wystawę, w ramach której będzie można zobaczyć znacznie większą część archiwum fotograficznego rodziny Romerów.

Pani Barbara Romer przyszła do nas kilka lat temu, mówiąc, że znalazła w domu kilka pudełek z różnymi szklanymi płytkami, na których są fotografie jej dziadka i tak się zaczęła przygoda, której kolejny rozdział dziś piszemy – mówi dyrektor Strefy Kultury Wrocław Krzysztof Maj, porównując historię wystawy zdjęć Witolda Romera z historią przedstawioną w dokumencie „Szukając Vivian Maier”.

„Zapomniane światło prywatnych dni” to pierwsza z dwóch wystaw, które Stefa Kultury Wrocław zorganizuje przed końcem roku w Galerii Dworcowej mieszczącej się na I piętrze Dworca Głównego PKP. Wystawę, która powstała przy współpracy z TIFF Center, można obejrzeć w dniach 4 września – 21 października. W jej skład wchodzą zdjęcia wykonane przez Witolda Romera, obrazy pochodzące ze studiów fotograficznych oraz te, których autorami prawdopodobnie są krewni i przyjaciele rodziny. Sercem wystawy staną się oryginalne skrzynie do ich przechowywania, które przez lata leżały ukryte w domu rodzinnym Barbary Romer, wnuczki Witolda.

„Zapomniane światło prywatnych dni” to nie tylko prezentacja fotografii, ale również szereg działań, które zostały przygotowane przez organizatorów. Równolegle do wystawy funkcjonować będzie Centrum Edukacyjne mieszczące się w Galerii Dworcowej, w którym znajdą się informacje na temat Witolda Romera oraz czasów, w jakich tworzył. Przewidziana jest także szeroka oferta warsztatów i oprowadzań kuratorskich, a pierwsze z nich, odbędzie się już 12 września o 19.00.

Godziny otwarcia:
wt., śr., czw. | 15:00 – 20:00
pt., sob., ndz. | 11:00 – 20:00

Bilety: 5 PLN (wstęp wolny dla osób z niepełnosprawnościami oraz bezrobotnych)

Harmonogram wydarzeń związanych z projektem:

4.09 | 19.00- Otwarcie wystawy „Zapomniane światło prywatnych dni” – wstęp wolny.

12.09 | 19.00–20.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie przez Macieja Bujko.

14.09 | 16.00–19.00 – Warsztaty dla seniorów „Tworzenie albumów rodzinnych” z Oficyną Peryferie – zapisy ruszają 4.09.

16.09 | 13.00–17.00 – Warsztaty „Zaprojektuj swoją wystawę” z Krzysztofem Pacholakiem – zapisy ruszają 6.09.

18.09 | 16.00–18.00 – Warsztaty dla dzieci „Archiwalna mikstura” z Magdaleną Kreis i Jerzym Wypychem – zapisy ruszają 8.09.

20.09 | 18.00–19.00 – Oprowadzanie po wystawie przez Barbarę Romer, wnuczkę Witolda Romera.

22.09 | 11.00–13.00 – Warsztaty dla dzieci „Filtrowanie” z Magdaleną Kreis i Jerzym Wypychem.

26.09 | 18.00–19.00 – Oprowadzanie po wystawie przez Agnieszkę Pajączkowską.

2.10 | 16.00–18.00 – Warsztaty dla dzieci „Foto-storytelling” z Magdaleną Kreis i Jerzym Wypychem.

3-4.10 | 12.00–18.00 – Dwudniowe warsztaty „Romer Remix” z Oficyną Peryferie.

4.10 | 18.00 – Wieczorna prezentacja efektów warsztatów „Romer Remix”.

11.10 | 18.00 – Oprowadzanie po wystawie przez Karolinę Puchałę-Rojek.

18.10 | 18.00–19.00 – Oprowadzanie po wystawie przez Adama Sobotę.

21.10 | 18.00 – Finisaż wystawy – wstęp wolny.

Wszystkie warsztaty odbywają się w Centrum Edukacyjnym w Galerii Dworcowej znajdującej się na I piętrze Dworca Głównego PKP we Wrocław. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o zapisanie się poprzez wysłanie maila na adres galeriadworcowa@strefakultury.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.