Login

Register

Login

Register

17.05.2018 Czwartek

Warsztaty Mikrograntów – „Placemaking – razem tworzymy Miejsce”

Rozpoczynamy nowy cykl edukacyjny Mikrograntów. „Warsztaty Mikrograntów” to trzy dwudniowe weekendowe spotkania z teorią i praktyką, poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z realizacją projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia. Zajęcie rozpoczynają się 9 i 10 czerwca!

W czasie weekendowego spotkania wraz z uczestnikami poznamy tajniki włączającego projektowania przestrzeni publicznych. Są one kluczowymi elementami tkanki miejskiej, które generują życie i energię ośrodków miejskich. Ich wygląd, sposób zagospodarowania, charakter i tożsamość realnie wpływają na funkcjonowanie i jakość życia lokalnej społeczności. Tendencja do tworzenia „inteligentnych miast” pozwala na to, że coraz częściej to właśnie mieszkańcy decydują o otaczającej ich przestrzeni. Warto więc poznać dobre przykłady i wachlarz możliwości oraz potencjalnych do zastosowania w naszym lokalnym środowisku rozwiązań. Razem zastanowimy się, jak powinna wyglądać przestrzeń, w której żyje się szczęśliwie i bezpiecznie.

Zgodnie z zasadami placemakingu to lokalna społeczność jest ekspertem, dlatego chcemy popracować z nią „w terenie”. Podczas niedzielnych warsztatów postaramy się odszukać ducha (genius loci) Nowego Dworu.  W wybranym przez uczestników miejscu przeprowadzimy badanie terenowe. Zdobyte informacje pomogą nakreślić wytyczne dla stworzenia udanej, osiedlowej przestrzeni publicznej. Zastanowimy się także, jakie proste i niskobudżetowe zabiegi pomogłyby w utworzeniu „dworskiego” miejsca spotkań.

Na warsztaty składają się 4 godziny zegarowe teorii i praktyki i 4 godziny warsztatu w terenie, spotykamy się: 9.06, między 13:00 a 17:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b), a 10.06, między 13:00 a 17:00 na osiedlu Nowy Dwór.

Warsztaty prowadzone są w języku polskim, a udział w nich jest darmowy po dokonaniu wcześniejszej rejestracji najpóźniej do 6 czerwca, na adres e-mail: mikrogranty@strefakultury.pl, w temacie wpisując „Warsztaty Mikrograntów”.  Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja na warsztat oznacza jednoczesną zgodę na przetwarzanie danych osobowych opisanej w dokumencie: Zgoda na przetwarzanie danych_Mikrogranty_warsztaty.

Prowadzące:

Natalia Bańdo – rodowita wrocławianka, absolwentka architektury krajobrazu oraz gospodarki przestrzennej na Politechnice Wrocławskiej, współzałożycielka pracowni projektowej grupa doprzodu. Jej misją jest projektowanie szczęśliwych miast przy współpracy z mieszkańcami. Intryguje ją duch miejsca i przestrzenie tętniące życiem. Swoje zainteresowania rozwija, działając przy tworzących się parkach wspólnotowych: Park Mamuta i wrocławski Park Tysiąclecia. Autorka trzech projektów w ramach mikrograntów: „Osiedlowe Laboratorium Przyrody”, „Parkowa Akademia” i „W 1000 sekund do lasu”. W wolnych chwilach włóczy się po świecie, poszukując inspiracji do działania. Dolnośląską naturę odkrywa podczas mikrowypraw. 

Katarzyna Kobierska – mieszkanka Wrocławia, absolwentka Architektury Krajobrazu. Współzałożycielka pracowni projektowej grupa doprzodu, ktorej misją jest projektowanie przyjaznej przestrzeni między budynkami. Uczestniczy i inicjuję działania aktywizujące w mieście. Jest autorką mikrograntowych projektów „Parkowa Akademia” i „W 1000 sekund do lasu” rozgrywających się wokół wrocławskiego Parku Tysiąclecia.  Związana z tworzącym się wspólnotowym Parkiem Mamuta, a także matka wizerunku prehistorycznego zwierza. Pomimo nieskrywanej fascynacji miastem, w wolnych chwilach małymi krokami przemierza świat i zatrzymuje w kadrze bezgraniczne, pełne dzikości krajobrazy.

Warsztaty Mikrograntów
Nowy cykl edukacyjny Mikrograntów to dwa dni teorii i praktyki poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z realizacją projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia

 „Warsztaty Mikrograntów” to cykl trzech dwudniowych weekendowych spotkań skierowany do doświadczonego w działaniach społecznych i lokalnych odbiorcy. Udział w warsztatach w znacznym stopniu podniesie u uczestników poziom ich świadomości oraz umiejętności w obszarach, takich jak  konceptualizowanie i organizowanie projektów o różnych profilach tematycznych (praca z miejscem, zielenią i tożsamością).

Teoretyczno-praktyczne zajęcia skupione będą na problematyce najczęściej pojawiających się tematów w realizowanych lokalnie inicjatywach społecznych. Na podstawie pracy z wrocławskimi aktywistami, liderami, inicjatorami rozmaitych działań oraz analiz materiałów poprojektowych, prowadzonych w ramach naszej instytucji, wyszczególniliśmy trzy główne problemy: placemaking, tworzenie projektów zielonych oraz projekty „pamięciowe”. Warsztaty poświęcone tym tematom umożliwią uczestnikom pogłębienie swojej wiedzy oraz nabycie praktycznych umiejętności związanych z realizacją tego typu projektów.

Ta ścieżka edukacyjnej działalności Programu Mikrogranty skierowana jest bezpośrednio do liderów społeczności lokalnych, aktywistów współtworzących kulturalną ofertę Wrocławia oraz wszystkich zainteresowanych szeroko definiowaną kulturą miejską. Podobnie jak w przypadku „Akademii Mikrograntów”, warsztaty prowadzone są przez tandemy specjalistów w danej tematyce, a rekrutacja do nich jest otwarta.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:9999