20.07.2021 Wtorek

Złap z nami spadające gwiazdy

Mikołaj Kopernik „wstrzymał” jedną z nich, Mirosław Hermaszewski zobaczył je z orbity, a Stanisław Lem opisał ich przyszłość. W te wakacje także i w Mikrograntach sięgniemy aż do gwiazd! Wszystko dzięki Annie Kurachowskiej, która szykuje dla dzieci ze Szczepina i okolic kosmiczne przygody i nocne podziwianie spadających gwiazd. Kto wie, może to właśnie na tym osiedlu znajdziemy kolejnego kosmicznego bohatera lub bohaterkę?

Projekt „Perseidy, czyli spadające gwiazdy w kieszeniach szczepińskich dzieci” ma wzbudzić w dzieciach z osiedla ciekawość o otaczającym je świecie. Młodzi naukowcy nie tylko odkryją sekrety Wszechświata i nocnego nieba, ale też poznają kreatywne sposoby na naukę. Integracyjne kosmiczne spotkania będą dla nich nagrodą i rekompensatą za ten dziwny, pandemiczny rok. Na spotkania zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat, które chcą dowiedzieć się więcej o kosmosie, a przy okazji zintegrować się z rówieśnikami ze Szczepina i okolic.

W drodze do gwiazd

Na dobry początek, 31 lipca spotkamy się na skwerze św. o. Damiana de Veuster, gdzie w tematykę gwiazd i nocnego nieba wprowadzą młodzi gwiezdni pasjonaci –Kosma i Filip. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia dowiedzą się, jak wygląda niebo wieczorową porą w różnych porach roku, ułożą wybrane gwiazdozbiory i zagrają w kosmiczne podchody!

Spotkają się też z ambasadorem Esero-Polska (biuro edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej), który opowie, o tym, jak wygląda kosmos z perspektywy osób niewidomych. Czeka ich również małe zadanie plastyczne – wspólnie przygotujemy plakaty zachęcające inne dzieci ze Szczepina i okolic na kolejne wydarzenie – nocne oglądanie nieba!

Złap swoją gwiazdę

Wyjątkowa kosmiczna przygoda czeka młodych naukowców w nocy z 12 na 13 sierpnia na Górce Szczepińskiej (Górce Zdrowia). To właśnie wtedy wypada idealny dzień do obserwowania imponującego pokazu spadających gwiazd, tzw. „Perseidów”. To jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, które pojawiają się nad ziemskim niebem każdego roku w lecie.

Zanim jednak rozpocznie się kosmiczne show, dzieciaki pod czujnym okiem prowadzących, będą musiały się do tego odpowiednio przygotować! O godzinie 19:00 rozpocznie się spotkanie z astronomem z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowie o otaczającym nas Wszechświecie. Uczestników czeka też sporo kosmicznych zabaw i gier zespołowych oraz przygotowania do nocnej obserwacji! Wspólnie rozstawią namioty, rozpalą ognisko, przygotują kolację i rozpoczną obserwacje nocnego nieba. Uwaga – na nocną obserwację trzeba zaopatrzyć się we własny namiot!

Gwiezdny harmonogram:

31.07 | 12:00-14:00
Co skrywa niebo nocą? – warsztaty na skwerze św. o. Damiana de Veuster

Jaki mamy plan?

  • Rozmowa o tajemnicach nocnego nieba – prowadzenie Filip i Kosma Kurachowscy
  • Budowanie gwiazdozbiorów
  • Kosmiczne podchody
  • Tworzenie plakatów – zaproszeń na noc perseidów
  • Jak widzą Kosmos osoby niewidome? Rozmowa z ambasadorem Esero-Polska – panem Markiem Wilczyńskim
  • A do tego kreatywne niespodzianki!

12.08 | start: 19:00 – koniec o wschodzie słońca
Co skrywa niebo nocą? – warsztaty na skwerze św. o. Damiana de Veuster

Jaki mamy plan?

  • Obserwacje nieba z astronomem z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (prowadzenie i opieka merytoryczna dr Paweł Preś)
  • Poznajemy swoje mocne strony – gry i zabawy w zespołach
  • Czego jeszcze nie wiemy o gwiazdach i planetach – pytania, dyskusja, wykłady
  • Kosmo-ognisko z poczęstunkiem

Na spotkania zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat. Zapisy na oba wydarzenia: gwiazdynaszczepinie@gmail.com

Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. W trakcie obu spotkań dzieci będą miały zapewnioną opiekę wychowawców. Regulamin wydarzenia TUTAJ

Partnerzy projektu: Strefa Kultury Wrocław, Mikrogranty, Serce Szczepina, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Współczesne Wrocław, Esero-Polska,

Projekt organizowany jest w ramach Edycji 26. Mikrograntów.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej