4.10.2019 Piątek

Znamy 9 zwycięskich projektów 21. Edycji Mikrograntów!

Spacery przyrodniczo-edukacyjne, osiedlowe koncertowanie, warsztaty dla dużych i małych, a nawet wspólna nauka kiszenia – znamy 9 propozycji, które wybrane zostały w 21. Edycji Mikrograntów! Jesienią i zimą odwiedzimy m.in. Swojczyce, Strachocin, Zakrzów, Popowice i Księże Małe.

Od 1 do 15 września w ramach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych zachęcaliśmy Was do składania propozycji na jesienno-zimowe działania, które zrealizowane będą w niewiele ponad 2 miesiące w naszym mieście. Jak zawsze czekaliśmy na inicjatywy z zakresu animacji, aktywizacji społecznej i edukacji oraz pomysły na działania związane z różnymi dziedzinami sztuki i inne o charakterze kulturotwórczym.

Mimo końcówki roku i chłodniejszej aury Wasz zapał nas nie zawiódł – otrzymaliśmy 74 zgłoszenia, z których 59 poprawnych formalnie pomysłów przekazaliśmy do oceny niezależnym, zewnętrznym komisjom. W skład każdej z nich weszły osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w przygotowywaniu lokalnych projektów. Więcej o składzie każdej komisji możecie przeczytać TUTAJ.

Dziś już oficjalnie ogłosić możemy werdykt jurorów i jurorek – jesienią i zimą wspólnie z zrealizujemy we Wrocławiu 9 projektów – po 2 z Fabrycznej, Śródmieścia i Krzyków oraz 3 z Psiego Pola! Będziemy sporo wspólnie koncertować, spacerować, warsztatować i … KISIĆ!

Więcej o projektach dowiecie się na spotkaniu twórców i twórczyń poniższych pomysłów, czyli 10. Mikroagorze, która już 26 października od godziny 11:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b).

Wybrane inicjatywy otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Co będzie się działo z końcem roku w mieście? Poznajcie zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

I FABRYCZNA

Jak przeżyć jesień w miejskiej dziczy? Wspólnie dla duszy i ciała.

Edukacyjna inicjatywa o tematyce przyrodniczej, której autorkami są „Zielne Babki” – grupa nieformalna złożona z dwóch aktywnych kobiet z zachodnich osiedli Wrocławia, które pokazują piękno przyrody i jej dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. W ramach projektu liderki chcą zorganizować trzy spacery edukacyjno-towarzyskie, których celem będzie integracja i nawiązywanie  nowych lokalnych znajomości we wspólnym jesienno-zimowym działaniu, edukacja przyrodnicza, a także przyjemne i twórcze spędzanie czasu. Uczestniczki i uczestnicy wybiorą się na grzyby do Parku Tysiąclecia, wspólnie poszukają też roślin na Grabiszynku oraz owoców późnojesiennych w Parku Mamuta i Żywym Muzeum Łąki. Spacerom będą towarzyszyły warsztaty artystyczne.

Sąsiedzka Sztuka Gość-Inności

Projekt Adama Michała Pietrzaka, absolwenta wrocławskiej PWST, w ramach którego zorganizowane zostanie wydarzenie artystyczne, inspirowane historiami o „inności” zebranymi przez młodzież wśród mieszkańców Popowic i Szczepina. Celem działania jest poszerzenie świadomości na temat różnorodności kulturowej wrocławskich osiedli i zwrócenie uwagi na problemy szeroko pojętych mniejszości zamieszkujących lokalne społeczności. Do współpracy zaproszone zostaną młode osoby, które wezmą udział w warsztatach, a następnie, korzystając z narzędzi foto i wideo, przeprowadzą serię wywiadów z mieszkańcami i mieszkankami eksplorując motyw gościnności w codziennych relacjach z innymi grupami społecznymi. Finałem projektu, będzie otwarty pokaz etiud teatralnych.

II KRZYKI

Muzyczna Jesień na Księżu

Matylda i Michał z Księża, chcą zaprosić mieszkańców i mieszkanki osiedla na 3 intymne koncerty w różnych lokalizacjach Księża Małego. Planują zaangażować do występów trójkę artystów: Toma J (folk/indie), Kubę Kuterę (alt-pop) i Kamila Maciasowicza a.k.a. Motorboats (indie-pop). Autorce i autorowi projektu przyświeca idea promocji lokalnej muzyki autorskiej (wszyscy zaproszeni wykonawcy reprezentują wrocławską scenę muzyczną) oraz stworzenie bliskości między wykonawcami i odbiorcami, a przy tym odkrywanie na co dzień ukrytych przestrzeni na terenie osiedla, które mieszkańcy nierzadko mijają w drodze do szkoły i pracy. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych – w ramach projektu planują podczas warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci stworzyć „Żywą orkiestrę”. Inicjatorzy chcą wprowadzić w przestrzeń osiedla działania podobne do tych, które oferowane są w centrum miasta, co pozwoli na poszerzenie lokalnej oferty Księża.

Kamienice z Przedmieścia – społeczne gospodarowanie na klatce i na stronie

Projekt autorstwa grupy nieformalnej „Mieszkanie w kamienicy”, która planuje serię wydarzeń pokazujących codzienne życie w kamienicach z nowej, atrakcyjnej perspektywy. Aby opowiedzieć o potencjale architektonicznym i wzorniczym budynków, organizatorzy zaproszą mieszkanki i mieszkańców Przedmieścia Oławskiego na otwarte spotkania, m.in. wykłady o wystroju mieszkań, historii wrocławskich kamienic, a także warsztaty z wykorzystania starych rzeczy do robienia nowych, nawiązujących do tradycji tej architektury. Najważniejszym działaniem projektu będzie akcja czyszczenia kamienicznych klatek schodowych, które kryją wiele pięknych kafli i detali architektonicznych, a które organizatorzy – wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami chcą wydobyć spod warstwy kurzu. Dodatkowo planują stworzenie portretów osób zamieszkujących wybrane budynki oraz wystawę i wpisy na blogu o jej bohaterach i bohaterkach.

III PSIE POLE

Artystyczny Rewir Międzypokoleniowy

„Wkurvv” to grupa nieformalna zajmująca się organizacją wydarzeń muzycznych i okołomuzycznych na terenie Wrocławia. W ramach projektu planują cykl koncertów oraz dźwiękowe spotkania międzypokoleniowe na wrocławskich Swojczycach i Strachocinie – nowym dla ich dotychczasowej działalności terenie. Dzieci i seniorzy z okolicy zostaną zaproszeni na m.in. warsztaty z podstaw samplingu, nauki tworzenia sekwencji perkusyjnych, na improwizowane sesje w spontanicznie tworzonych grupach oraz będą mieć okazję zapoznania się z syntezatorami wirtualnymi i analogowymi. Działania podsumuje koncert uczestników i uczestniczek warsztatów oraz nagranie i wydanie kasety z muzyką i grafiką stworzoną na zajęciach

Skarb Zakrzowski – zostań lokalnym odkrywcą

Grupa „Pozytywni z Zawidawia” chce przybliżyć i spopularyzować wiedzę o niezbyt znanym mieszkańcom i mieszkankom odkryciu archeologicznym na terenie XIX-wiecznego Śląska. Na Zakrzowie, dziś osiedlu w granicach miasta Wrocławia, odkryto tzw. groby książęce datowane na III/IV wiek. Zakrzowianie i zakrzowianki wspólnie stworzą wyjątkową grę planszową, która skoncentrowana będzie wokół tematu skarbu odkrytego na tym terenie. Ponadto uczniowie i uczennice pobliskiej szkoły podstawowej stworzą tekst „Legendy o Skarbie Zakrzowskim”, a dodatkową atrakcją projektu będzie wyjście do lokalnego Muzeum Archeologicznego, w którym znajduje się część Skarbu Zakrzowskiego. Efektem wszystkich działań będzie wydanie ilustrowanej broszury z tekstem legendy i gry planszowej.

Rozwijamy Żagle – rodzinne warsztaty integrujące na Olimpii Port

Grupa rodziców „Mama Tata Olimpia Port” z nowego deweloperskiego wrocławskiego osiedla na Swojczycach planuje cykl otwartych spotkań i warsztatów z zaangażowanymi mieszkańcami oraz mieszkankami osiedla, którzy chcą dzielić się z innymi sąsiadami i sąsiadkami swoimi umiejętnościami oraz wiedzą. A to wszystko, by sąsiadki i sąsiedzi wyszli z domów i się wzajemnie poznali! W programie m.in. warsztaty z sensoplastyki, gotowanie z Master Chefem, zajęcia taneczne i baletowe, kurs pierwszej pomocy dla dzieci i rodziców oraz sąsiedzka świąteczna akcja rękodzielnicza. Czekają nas spotkania z zaangażowanymi mieszkańcami oraz mieszkankami osiedla, którzy chcą dzielić się z innymi sąsiadami i sąsiadkami swoimi umiejętnościami oraz wiedzą.

 IV ŚRÓDMIEŚCIE

Kiszenie z seniorkami, czyli aktywne babcie z Nadodrza nauczą Cię co i jak ukisić

Grupa nieformalna „Aktywne seniorki Nadodrza” chce zaprosić wrocławian i wrocławianki na serię warsztatów poświęconych kiszeniu warzyw i owoców, a przy tym do wspólnego jesienno-zimowego spędzania czasu. Autorki inicjatywy chciałyby rozpowszechnić tradycyjną formę konserwowania żywności – obecnie kiszonki wracają do łask, a kiszenie w domowych warunkach jest tanie, proste i dostępne dla każdego. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów poznają rozmaite możliwości kiszenia oraz dowiedzą się jakie zalety mają przetwory dla  zdrowia. Dodatkowo w projekcie powstanie ulotka lub broszura zawierająca przepisy kiszenia mniej popularnych warzyw oraz owoców.

WuWa-Gra od Biskupina do Sępolna

Grupa nieformalna „Modernistycznie zakręceni” zorganizuje dwie gry miejskie w formie interaktywnego zwiedzania przestrzeni osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie. Ich celem będzie nie tylko rozwiązywanie zagadek, ale przede wszystkim przekazanie, w formie zabawy, wiedzy na temat tego terenu, jego atrakcjach i wartych uwagi punktach. Gry mają też pomóc w poznaniu walorów historycznych, dziedzictwa przedwojennych i dzisiejszych mieszkańców Dąbia czy Sępolna oraz wpłynąć na ukształtowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa literackiego, zwiększyć poczucie wspólnoty wśród mieszkańców i mieszkanek. Gry będzie świetną okazją do odkrycia swojego miejsca zamieszkania w sposób dynamiczny, atrakcyjny i przyjazny wszystkim uczestnikom i uczestniczkom niezależnie od wieku.

 Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się TUTAJ i w zakładce Dokumenty na stronie www.strefakultury.pl/mikrogranty.

Do zobaczenia 26. października na 10. Mikroagorze!

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom naboru!

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty 

///

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest pomoc w zdobyciu lub rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw lokalnych, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 (obecnie Strefa Kultury Wrocław) oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej