Login

Register

Login

Register

9.12.2019 Poniedziałek

Znamy wyniki badania wrocławskich uczestników kultury

6 grudnia poznaliśmy wyniki pierwszego badania wrocławskich uczestników kultury! Raport z kilkumiesięcznej pracy zaprezentował Tomasz Dulnicz z agencji smartscope. Podsumowaliśmy też cykl warsztatów skierowanych do przedstawicieli miejskich instytucji kultury.

Kluczowym elementem zorganizowanego w Barbarze spotkania było wystąpienie Tomasza Dulinicza z agencji smartscope. Ekspert omówił wyniki badania, w którym w formie 30-40-minutowych wywiadów bezpośrednich oraz ankiet on-line, wzięło udział 802 mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Na potrzeby badania kulturę zdefiniowano szeroko, a jej uczestnikami zostały osoby przynajmniej raz w roku uczestniczące w wybranych aktywnościach kultury instytucjonalnej, nieinstytucjonalnej bądź domowej.

Raporty (pełna i skrócona wersja) do pobrania TUTAJ

Materiały będą źródłem informacji na temat preferowanych form uczestnictwa w kulturze oraz znajomości różnych wrocławskich instytucji kultury. Zawierają również podział lokalnej publiczności na segmenty uczestnictwa w kulturze. Dokumenty mogą wspomóc budowę świadomych relacji z odbiorami i przyczynić się do ulepszenia komunikacji. Mają także wpłynąć na jakość oferty oraz umożliwić długoterminowe planowanie działań uwzględniających preferencje, potrzeby i oczekiwania publiczności.

Rozwój publiczności

W pierwszej części spotkania omówiliśmy też organizowany od maja do października cykl warsztatów skierowany do pracowników wrocławskich instytucji kultury. Tegoroczne spotkania uwzględniały doświadczenia zebrane w programie Audience Development, który realizowany był w 2015 roku oraz podczas ESK Wrocław 2016. Głównym celem szkoleń było podniesienie jakości działań wrocławskich organizacji i instytucji kultury w pracy z publicznością. Efekty kilkumiesięcznych spotkań zaprezentowane zostały z trzech punktów widzenia: organizatorów (Natalia Romaszkan), uczestników (Katarzyna Sipko) oraz prowadzących warsztaty (Marek Sztark). 

Broszura podsumowującą warsztaty dostępna jest TUTAJ

W sumie odbyło się sześć spotkań ze specjalistami od rozwoju publiczności, ekspertami zajmującymi się badaniami pola kultury oraz animatorami społecznymi. Warsztaty poprowadzili: Katarzyna Wala, Aleksandra Janus, Sylwia Świerczyńska, Maria Zięba, Marek Sztark, Agata Etmanowicz, Bartek Lis i Andrzej Gruszka. Papierowe wydanie broszury podsumowującej dostępne jest w czytelni w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

- Czytaj także

p:25031