Login

Register

Login

Register

12.02.2018 Poniedziałek

Znamy wyniki Kultury Mobilnej 4.0! Sztokholm, Leeuwarden i Mesyna to kolejne kierunki działań obrane przez wrocławian

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Rozstrzygnięty został nabór w ramach czwartej edycji „Kultury Mobilnej” – programu wspierającego wyjazdy na rezydencje i wizyty studyjne przedstawicieli wrocławskich i dolnośląskich środowisk. Komisja najwyżej oceniła wnioski Karoliny Włodek, Karoliny Balcer, Adama Martyniaka, Kamili Wolszczak i Łukasza Platy. Gratulujemy!

Karolina Włodek, Karolina Balcer i Adam Martyniak to członkowie wrocławskiej inicjatywy artystyczno-galeryjnej Wykwit, która zaproszona została do udziału w niekomercyjnych targach sztuki współczesnej Supermarket w Sztokholmie w kwietniu tego roku. Co je charakteryzuje, to prezentowanie unikalnych pomysłów, galerii, przestrzeni projektowych, grup artystycznych i innych inicjatyw kreowanych przez twórców z całego świata. Dzięki intensywnemu programowi wydarzeń Supermarket to jednak nie tylko targi. Równie istotne w programie jest tworzenie przestrzeni do budowy międzynarodowej sieci współpracy i wymiany między samoorganizującymi się artystami i prowadzonymi przez nich inicjatywami. Tematem tegorocznych targów jest „dziedzictwo”. Prezentacja Wykwitu będzie zatem odnosić się do poniemieckiego domu, w którym wrocławianie mieszkają i pracują oraz do relacji i emocji, jakie w jego przestrzeni kształtują.

Kamila Wolszczak to wrocławska animatorka i performerka, która w czerwcu zaproszona została na rezydencję do Leeuwarden – miasta noszącego tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” w tym roku. Projekt „Narysujmy Fryzję!” powstał w wyniku inspiracji holenderską kulturą jazdy na rowerze. Artystka wspólnie z mieszkańcami regionu zarejestruje za pomocą telefonów komórkowych ich podróże i towarzyszące im dźwięki, wykona zdjęcia i nagra filmy, a także zbierze komentarze i refleksje, które następnie przetransformuje w neonowe instalacje, przedstawiając tym samym nowe kształty Fryzji. 

Łukasz Plata to połowa wrocławskiego duetu Przepych, związanego z salką Centrum Reanimacji Kultury. W marcu tego roku na zaproszenie grupy muzyków i animatorów skupionych wokół studia Dalek uda się na Sycylię. Wizyty studyjne w Mesynie i Palermo, poza działaniami zaplanowanymi przez zespół, służyć mają nawiązaniu kontaktów i wymianie doświadczeń, a także stworzeniu projektów łączących oraz promujących niezależne środowiska włoskich miast i Wrocławia. 

Program „Kultura Mobilna” powstał w 2017 roku. W ramach jego pierwszych trzech edycji wspartych zostało osiem rezydencji i cztery wizyty studyjne artystów, kuratorów, dziennikarzy i akademików z Dolnego Śląska.

- Czytaj także

p:6566