Login

Register

Login

Register

5.10.2020 Poniedziałek

Znamy wyniki wrześniowego naboru do Mikrograntów!

Spotkania z przedstawicielami kultur z różnych zakątków świata, warsztaty kulinarne, ekologiczne i międzypokoleniowe, wycieczki śladami osiedlowych historii, a nawet rodzinne tworzenie robota – poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek wrześniowego naboru do Mikrograntów. Jesienią w całym mieście zrealizujemy aż 33 nowe lokalne inicjatywy!

W trwającym od 1 do 15 września ostatnim w tym roku naborze do Mikrograntów czekaliśmy na propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Jak zawsze nabór podzielilismy na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Mimo pandemii i funkcjonowania w trudniejszych niż w poprzednich latach warunków, kolejny raz udowodniliście wasze ogromne zaangażowanie zgłaszając rekordowe 129 propozycji na działania w całym mieście!

Spośród nadesłanych zgłoszeń eksperci i ekspertki wybrali 33 projekty!

Otrzymają one wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych, w zależności od ścieżki). Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną już wkrótce we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 85 zgłoszonych pomysłów w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek ścieżki komisje wybrały 13 inicjatyw – po 3 z Fabrycznej, Krzyków oraz Psiego Pola i 4 ze Śródmieścia. Wśród zwycięskich propozycji znalazło się sporo propozycji edukacyjnych, m.in. warsztaty malowania i fotografii dla seniorów z Psiego Pola, improwizowane i teatralne zajęcia dla kobiet oraz cykl spotkań, których motywem przewodnim będzie proces fermentacji. Na jesień zaplanowano też działania które na celu mają integrację różnych środowisk. Na Złotnikach odbędą się międzypokoleniowe zajęcia odkrywające wspólne potrzeby najstarszych mieszkańców i mieszkanek osiedla, na Przedmieściu Oławskim spotkania z różnymi obliczami kultury iberyjskiej, a na Maślicach i Stabłowicach rozśpiewane warsztaty wielokulturowe dla dzieci i dorosłych. We wrześniowym naborze wybrane zostały także działania zachęcające do wspólnego odkrywania osiedlowych historii. Pójdziemy na spacery śladami lokali usługowych i rzemieślników z Gajowic, wspólnie stworzymy śpiewnik z ulubionymi utworami mieszkańców Księża Małego i Wielkiego, a nawet ruszymy na rowerowe wyprawy po wrocławskich plenerach filmowych.
Więcej informacji o zwycięskich projektach TUTAJ

Mikrogranty młodzieżowe

Wrocławska młodzież, mimo trudnej sytuacji i ograniczonego pola do współpracy, także i tym razem postanowiła wziąć miasto w swoje ręce! W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat wsparcie otrzyma 10 projektów, a trzy dodatkowo trafiły na listę rezerwową i czeka na decyzję o dofinansowaniu. Młodzi realizatorzy i realizatorki jesienią zorganizują m.in. wielokulturowe warsztaty na których poznamy kuchnie z różnych części świata, międzypokoleniowe spotkania przy warcabach oraz zajęcia aktorskie i muzyczne, które zakończą się stworzeniem podwórkowego musicalu. Do połowy grudnia młodzież zrealizuje także grę fabularną odkrywającą osiedlowe historie z Księża Małego i Wielkiego oraz cykl spotkań z kulturą Japonii, których motywem przewodnim będzie subkultura skateboardingu.
Opisy zwycięskich projektów TUTAJ

Mikrogranty NGO

W działania we Wrocławiu ponownie zaangażują się także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (działających do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 31 zgłoszonych inicjatyw niezależni eksperci wybrali 10 projektów. Wśród nich znalazła się mocna reprezentacja działań międzykulturowych. Jesienią nie wyjeżdżając z Wrocławia zapoznamy się bliżej z obyczajami i tradycjami Ameryki Łacińskiej, weźmiemy udział w cyklu warsztatów odkrywających tajniki kuchni włoskiej oraz w muzycznych podróżach w afrykańskich rytmach (ten projekt skierowny jest do dzieci w wieku 7-10 lat). W ramach Mikrograntów NGO zorganizowane zostaną również m.in. zajęcia animacji poklatkowej, które przybliżają sztukę abstrakcyjną i film artystyczny, warsztaty inspirowane upcycklingiem oraz rodzinne spotkania, na których poznając podstawy robotyki, wspólnymi siłami stworzymy własnego robota!
Opisy zwycięskich propozycji TUTAJ

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalimy po indywidualnych negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Projekty muszą zostać zrealizowane do grudnia.

Kolejny nabór odbędzie się we lutym 2021 roku – więcej informacji ogłosimy pod koniec roku.

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/Mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe  
www.facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest pomoc w zdobyciu lub rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw lokalnych, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 (obecnie Strefa Kultury Wrocław) oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

p:33372