7.06.2019 Piątek

Znamy zwycięzców i zwyciężczynie plenerowej Edycji 20. Mikrograntów!

Muzykowanie w szczepińskim plenerze, odkrywanie lotniczej przeszłości Psiego Pola, fotograficzno-ciekawostkowe zwiedzanie Przedmieścia Oławskiego – poznaliśmy 9 inicjatyw, które latem realizować będziemy w miejskich plenerach!

Od 1 do 15 maja w ramach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych zachęcaliśmy Was do składania pomysłów na realizację projektów na otwartych przestrzeniach w mieście – w parkach, zieleńcach, na skwerach, podwórkach, wałach i ogródkach. Zgłaszane propozycje miały obejmować działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, dowolnej dziedziny sztuki lub innych aktywności o charakterze kulturotwórczym.

Kolejny już raz Wasza pomysłowość i chęć działania nas nie zawiodły. Otrzymaliśmy 70 zgłoszeń, a 60 poprawnych formalnie pomysłów przekazaliśmy do oceny niezależnym, zewnętrznym komisjom. W skład każdej z nich weszły osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w przygotowywaniu lokalnych projektów. Więcej o składzie każdej komisji możecie przeczytać TUTAJ.

Dziś już oficjalnie ogłosić możemy werdykt jurorów – w lecie we Wrocławiu wspólnie zrealizujemy 9 projektów – po 3 z Fabrycznej i Krzyków oraz 9 2 ze Śródmieścia i 1 z Psiego Pola!

Wybrane inicjatywy otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Co będzie się działo latem w mieście? Poznajcie zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

I FABRYCZNA

Etykieta w plenerze, czyli sąsiedzki bon ton na wesoło

Grupa nieformalna lokalnych aktywistów i aktywistek „Kolektyw Pomysłów” planuje w humorystyczny sposób pokazać sąsiedzkie zachowania w przestrzeni osiedlowej. W trakcie trzech tematycznych spotkań, wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Maślic, zostaną opracowane scenariusze zachowań międzysąsiedzkich, które następnie będą odgrywane i filmowane. Finalnie zostaną zmontowane jako krótkie humorystyczne filmy instruktażowe ukazujące, jak właściwie się zachować i zareagować w danej sytuacji. Finałem projektu będzie osiedlowe kino plenerowe wraz z premierą filmów. Baza zgromadzonych w trakcie projektu „dobrych i złych” zachowań trafi do lokalnych bibliotek i szkół oraz na inne wrocławskie osiedla, które będą mogły ją dopełniać swoimi przykładami.

Jam Szczepin  – wspólne osiedlowe śpiewanie w plenerze

Martyna, aktywna mieszkanka Szczepina, zainspirowana mikrograntowym projektem „Stwórzmy razem pieśń Psiego Pola”, chce zorganizować (nie)klasyczne osiedlowe jam session. W trakcie weekendowych spotkań na skwerze św. o. Damiana de Veuster  mieszkańcy i mieszkanki będą mogli zintegrować się poprzez wspólne muzykowanie, a finalnie – stworzyć piosenkę o Szczepinie i zaprezentować ją na otwartym osiedlowym koncercie. Amatorzy nucenia pod prysznicem będą mogli wziąć udział w warsztatach z emisji głosu. Czekać na Was także będą przygotowane śpiewniki oraz instrumenty, ale jeśli będziecie chcieli przyjść ze swoją gitarą lub trąbką – nie wahajcie się!

Zieleń łączy pokolenia

Mieszkańcy i mieszkanki kilku klatek jednej z kamienic przy ul. Hallera postanowili/-ły połączyć swoje siły i jako grupa nieformalna „Ogród sąsiedzki” chcą działać w bliskiej sobie ogrodowej przestrzeni. W trakcie trzech letnich spotkań edukacyjnych uczestnicy będą mogli poznać zasady projektowania rabat kwiatowych, nasadzeń i cięć pielęgnacyjnych, a także naturalnych metod nawożenia i ochrony roślin. Najmłodsi, na przykładzie ogródka warzywnego, będą mogli odkryć cykl wzrostu owoców i warzyw. Oprócz rabatek kwiatowych i warzywnika w ogrodzie znajdzie się także miejsce na domki dla owadów. Wspólne uprawianie sąsiedzkich ogródków było kiedyś bardzo popularne, a inicjatorzy i inicjatorki projektu chcieliby/-łyby przywrócić taką formę kolektywnego spędzania czasu sprzyjającą zacieśnianiu więzów sąsiedzkich. Na finał zielonych działań zaplanowano otwarty piknik dla wszystkich  mieszkańców i mieszkanek okolicy!

II KRZYKI

Kampania Cukrowa na Klecinie

Marysia Smolarek, urodzona na Ołbinie autorka projektu, teraz mocniej związana jest z Kleciną i chciałaby zintegrować mieszkańców tego osiedla poprzez wspólne poznanie historii miejsca i jego mieszkańców oraz mieszkanek. Zabierze nas m. in. na spacer w formie gry terenowej – szlakiem nieistniejących miejsc. Najstarsi mieszkańcy/-ki i pracownicy/-czki cukrowni podzielą się poprzez wywiady swoimi wspomnieniami o życiu na Klecinie, a w trakcie warsztatów kulinarnych przygotujemy wspólnie łakocie wytwarzane dawniej w klecińskiej cukrowni. Osiedlowe historie i związane z nim miejsca zostaną zebrane, a opowieści nagrane w formie podcastu – nie tylko o cukrowni, jej pracownikach lecz także o powojennym życiu na Klecinie w latach 1945-89. Dzięki tym działaniom nowi mieszkańcy będą mogli poznać (nie)znaną historię osiedla.

FOTOiGRAFIKA – kreatywne spacery w Trójkącie

Wrocławskie osiedla kryją w sobie wiele historii – tajemnice Przedmieścia Oławskiego chciałaby odkryć i pokazać dzieciom z tego obszaru Ewelina Kozłowska, inicjatorka projektu. W ramach międzypokoleniowych, kreatywnych spacerów tematycznych po Trójkącie będą one miały okazję odkryć zapomniane miejsca osiedla. Starsi mieszkańcy będą mogli podzielić się z młodszymi uczestnikami spacerów, swoimi wspomnieniami oraz anegdotami o Przedmieściu. Spacery staną się inspiracją do działań warsztatowych z fotografii i grafiki. Na koniec uczestnicy opracują broszurę z historiami i fotografiami ciekawych miejsc osiedla, a wszystkie działania zwieńczy wystawa fotografii i grafik powstałych w trakcie warsztatów.

 Jazzowe Kosze

Mariia Tikhonova jest pasjonatką rękodzieła i podejścia do życia w duchu „zero waste”. Swoimi zainteresowaniami chce podzielić się z mieszkańcami Krzyków, zapraszając do wspólnego szydełkowania w plenerze z muzyką jazzową w tle. W trakcie trzech warsztatów w różnych wrocławskich parkach (Południowym, Andersa oraz Wschodnim) uczestnicy i uczestniczki będą mogli/-ły wykonać kosz, który w zależności od kształtu i wielkości będzie mógł pełnić różne funkcje. Plenerowe spotkania rękodzielnicze będą dobrą okazją nie tylko do nauczenia się czegoś nowego, ale też do poznania się i nawiązania nowych relacji. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek czy umiejętności, przed każdym spotkaniem odbędzie się instruktaż posługiwania się szydełkiem i włóczką.

III PSIE POLE

Latawiec Psiego Pola

Wiecie, że na Psim Polu produkowano kiedyś silniki samolotowe? Jeśli nie, to Grażyna Karpińska-Dyrka – mieszkanka osiedla przybliży Wam lotniczą tożsamość tego miejsca. W trakcie spacerów po przestrzeniach związanych z przemysłem lotniczym, wspólnie odkryjemy historię lotnictwa. Kontynuacją zwiedzania będą warsztaty modelarskie, na których wykonamy papierowe samoloty, plastyczne – w trakcie których zmontujemy latawce, oraz teatralne utrzymane w tematyce lotniczej. Duzi i mali uczestnicy wspólnie wykonają duży model osiedlowego latawca. Na koniec spotkamy się na wspólnym pikniku i puszczaniu latawców.

 IV ŚRÓDMIEŚCIE

Wrocławskie Święto Kwiatów. Niech połączy nas zieleń!

Patrycja Gronkiewicz, miłośniczka kwiatów i miejskiej zieleni chciałaby przypomnieć historię „Wrocławskiego Święta Kwiatów”. Poprzez cykl roślinnych warsztatów i spotkań chce przekazać mieszkańcom i mieszkankom Placu Grunwaldzkiego garść wiedzy przydatnej przy tworzeniu i dbaniu o miejski ogródek na własnym balkonie. Uczestnicy i uczestniczki spotkań dowiedzą się jak dobrać kwiaty i zioła aby tworzyły ciekawą i spójną kompozycję oraz w jaki sposób je pielęgnować by cieszyły oko całe lato. Dodatkowo na jednym z miejskich skanerów powstanie zielony pomnik. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć, z czasów, w których święto kwiatów odbywało się cyklicznie we Wrocławiu połączona z nagraniami wspomnień jej  uczestników.

TriMamy budzą Wrocław

Energiczna grupa „TriMamy” chce rozbudzić mieszkanki i mieszkańców Wielkiej Wyspy zapraszając do udziału w cyklu spotkań slow joggingu. W ramach działań będzie można potruchtać w spokojnym, marszo-biegowym rytmie po zielonych terenach Śródmieścia, wymienić się sportowymi rzeczami, ubraniami, z których już nie korzystacie  i wspólnie przygotować zdrowe przekąski. Inicjatorki chcą też razem z uczestnikami opracować fit-przepiśnik z poradami i przepisami na smaczne i zdrowe posiłki.  Jeśli macie chęć poruszać się w trakcie wakacji aktywnie, ale w rytmie slow, czeka na Was szereg letnich  treningów połączonych z rozgrzewką i rozciąganiem mięśni po biegach. Do zobaczenia na śródmiejskich ścieżkach!

 

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się TUTAJ i w zakładce Dokumenty na stronie www.strefakultury.pl/mikrogranty.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom naboru!

 

///

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest pomoc w zdobyciu lub rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw lokalnych, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 (obecnie Strefa Kultury Wrocław) oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

 

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej