Login

Register

Login

Register

barbara logotyp

Barbara

Dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś przestrzeń kulturalna w samym sercu miasta, kawiarnia i infopunkt. Barbara – w nowoczesnej, jednak zachowującej dawny klimat odsłonie – powróciła na mapę Wrocławia po 20 latach przerwy z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. W roku 2016 trwale wpisała się w miejski krajobraz kulturalny, a po jego zakończeniu kontynuuje działalność jako miejsce spotkań i działań twórczych we Wrocławiu. 

We wrześniu startuje nowy semestr! Program kulturalny wraca do przestrzeni Barbary i będzie realizowany hybrydowo: spotkaniom na żywo towarzyszyć będą transmisje online! 

Kultowe miejsce przy Przejściu Świdnickim wkracza w kolejny sezon aktywności kulturalnych. Spotkania, które odbywały się w ramach programu Barbary: „Akademia Miejska”, „Dogrywki” i „Akademia Miejskiego Ogrodnika”, startują już tej jesieni. A w nim dobrze znane nazwiska i tematy, ale też... nowe cykle! „To żyje!”, czyli spotkania o zwierzętach w mieście już we wrześniu poprowadzi wrocławski biolog, Łukasz Iwaniuk. Z kolei druga nowość – cykl filmowo-dyskusyjny – „Depesza z…” w październiku zabierze bywalców Barbary w dalekie strony, a przewodnikami w tej podróży będą Adam Kruk i Lech Moliński. Od nowego semestru żegnamy się ze spotkaniami wokół jedzenia, "Kuchnią dla opornych" oraz z "Kinematografem Wrocławskim".

Świat dookoła nas zmienia się bardzo szybko, a zmiany dotarły również do Barbary. Od września, aby wziąć udział w zajęciach warsztatowych „Tektura i papier” oraz „Haftujemy”, należy zakupić bilet. Sprzedaż odbywa się stacjonarnie – czyli w kasie w Barbarze oraz online – TUTAJ, na dwa tygodnie przed zaplanowanym spotkaniem.

Wstęp na pozostałe spotkania jest niezmiennie wolny, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy, TUTAJ. Rejestracja (na spotkania) i zakup biletów (na warsztaty) rozpoczynają się na dwa tygodnie przed wydarzeniem. Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę uczestników wykłady i dyskusje będą dodatkowo transmitowane na Facebooku Barbary (z wyjątkiem zajęć warsztatowych). 

 

Polecamy

ul. Świdnicka 8B
50-067 Wrocław

Zobacz na mapie

tel. 71 712 75 75
tel. 792 009 731, Infopunkt i kasa biletowa w barbarze pon–pt 11–17, sob 12–17, niedz zamknięte, ETNO CAFÉ pon–niedz 9–20
barbara@strefakultury.pl

Barbara

Barbara kiedyś

Pierwowzorem dzisiejszej Barbary był działający w tym miejscu od 1962 roku do końca lat 90. bar szybkiej obsługi. Przez dekady obecności przy Przejściu Świdnickim lokal osiągnął status miejsca kultowego i był świadkiem wielu historycznych dla Wrocławia momentów. To choćby tu w latach 70. schronienie znaleźli pierwsi wrocławscy hipisi, zaś dekadę później w Barbarze rozpoczynała się większość antykomunistycznych demonstracji, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy (co upamiętnia stojący niedaleko wejścia pomnik Papy Krasnala autorstwa Olafa Brzeskiego). Remont przyszłej wizytówki Europejskiej Stolicy Kultury, prowadzony według projektu pracowni Major Architekci, śladów historii nie tylko nie zatarł, ale wręcz wydobył je na powierzchnię i podkreślił. Przebudowa zainspirowana została planami modernistycznych architektów sprzed ponad pół wieku – w toku prac odtworzona została choćby rozsuwana witryna zaprojektowana przez Jerzego Tarnawskiego czy kolumny ozdobione charakterystyczną czarno-białą mozaiką. Dzięki temu w nowoczesnych wnętrzach, umeblowanych pracami współczesnych polskich designerów, wciąż poczuć można klimat czasów, gdy w Barbarze umawiano się na randki przy kremie sułtańskim (dostępnym zresztą w kawiarnianym menu).

Barbara dziś

Barbara, łącząc w sobie funkcje przestrzeni dla aktywności kulturalnych, kawiarni oraz punktu informacyjnego, stanowi doskonałe miejsce spotkań w samym sercu miasta. Na trzon jej programu składają się prowadzone cyklicznie działania twórcze, takie jak warsztaty oraz spotkania ze specjalistami i artystami. Bistro prowadzone jest przez zespół wrocławskiej rzemieślniczej palarni kawy – Etno Cafe. W menu, obok parzonych na rozmaite sposoby kaw, znajdziemy pyszne śniadania, lunche i desery przygotowywane przez lokalnych cukierników. Tuż obok kawiarni odwiedzający znajdą też infopunkt, w którym zasięgnąć można informacji o odbywających się we Wrocławiu wydarzeniach kulturalnych oraz czytelnię zaopatrzoną w szeroki wybór czasopism i książek wydawanych przez instytucje kultury z całej Polski.

Cykle Barbarowe:

 

Akademia Miejska | spotkania dla licealistów i studentów >

Element identyfikacji wizualnej cyklu. Grafika z roślinami.

Akademia Miejskiego Ogrodnika | spotkania  wokół roślin >

Grafika, element identyfikacji wizualnej cyklu. Przedstawia kasetę i mikrofon w pomarańczowo-fioletowej kolorystyce

Dogrywki | spotkania wokół muzyki >

Haftujemy | warsztaty hafciarskie >

Tektura i papier | domowe warsztaty rodzinne >

To żyje! | spotkania o zwierzętach w mieście >

Graifka, element identyfikacyjny cyklu.

Depesza z… | cykl pokazów filmowych i spotkań z gośćmi >

Grafika, element identyfikacji wizualnej cyklu.

[ARCHIWUM] Kinematograf Wrocławski: Na filmowym szlaku | cykl wideo spacerów śladami filmów

[ARCHIWUM] Kuchnia dla opornych | warsztaty i spotkania wokół jedzenia

 

p:284