Login
Register

Login
Register

barbara-logo-strefa-kultury-wroclaw

Barbara

Dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś otwarta przestrzeń kulturalna w samym sercu miasta, kawiarnia i infopunkt. Barbara – w nowoczesnej, jednak zachowującej dawny klimat odsłonie – powróciła na mapę Wrocławia po 20 latach przerwy z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. W roku 2016 trwale wpisała się w miejski krajobraz kulturalny, a po jego zakończeniu kontynuuje działalność jako miejsce spotkań i działań twórczych we Wrocławiu.

Polecamy

ul. Świdnicka 8B
50-067 Wrocław

Zobacz na mapie

tel. 71 712 75 75
tel. 792 009 731 (Etno Cafe)
barbara@strefakultury.pl

Barbara

Barbara kiedyś

Pierwowzorem dzisiejszej Barbary był działający w tym miejscu od 1962 roku do końca lat 90. bar szybkiej obsługi. Przez dekady obecności przy Przejściu Świdnickim lokal osiągnął status miejsca kultowego i był świadkiem wielu historycznych dla Wrocławia momentów. To choćby tu w latach 70. schronienie znaleźli pierwsi wrocławscy hipisi, zaś dekadę później w Barbarze rozpoczynała się większość antykomunistycznych demonstracji, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy (co upamiętnia stojący niedaleko wejścia pomnik Papy Krasnala autorstwa Olafa Brzeskiego). Remont przyszłej wizytówki Europejskiej Stolicy Kultury, prowadzony według projektu pracowni Major Architekci, śladów historii nie tylko nie zatarł, ale wręcz wydobył je na powierzchnię i podkreślił. Przebudowa zainspirowana została planami modernistycznych architektów sprzed ponad pół wieku – w toku prac odtworzona została choćby rozsuwana witryna zaprojektowana przez Jerzego Tarnawskiego czy kolumny ozdobione charakterystyczną czarno-białą mozaiką. Dzięki temu w nowoczesnych wnętrzach, umeblowanych pracami współczesnych polskich designerów, wciąż poczuć można klimat czasów, gdy w Barbarze umawiano się na randki przy kremie sułtańskim (dostępnym zresztą w kawiarnianym menu).

Barbara dziś

Barbara, łącząc w sobie funkcje przestrzeni dla aktywności kulturalnych, kawiarni oraz punktu informacyjnego, stanowi doskonałe miejsce spotkań w samym sercu miasta. Na trzon jej programu składają się prowadzone cyklicznie działania twórcze, takie jak pokazy filmowe, warsztaty oraz spotkania ze specjalistami i artystami. Bistro prowadzone jest przez zespół wrocławskiej rzemieślniczej palarni kawy – Etno Cafe. W menu, obok parzonych na rozmaite sposoby kaw, znajdziemy pyszne śniadania, lunche i desery przygotowywane przez lokalnych cukierników. Tuż obok kawiarni odwiedzający znajdą też infopunkt, w którym zasięgnąć można informacji o odbywających się we Wrocławiu wydarzeniach kulturalnych oraz czytelnię zaopatrzoną w szeroki wybór czasopism i książek wydawanych przez instytucje kultury z całej Polski.

Cykle Barbarowe:

Barbara-Akademia-Miejska-2019-kafel

Akademia Miejska: jak działa miasto? | spotkania dla licealistów i studentów >

Akademia Miejskiego Ogrodnika | spotkania i warsztaty wokół roślin >

dogrywki__kafel

Dogrywki | spotkania wokół muzyki >

haftujemy-2019-kafel

Haftujemy | warsztaty hafciarskie >

Kinematograf Wrocławski | pokazy filmowe i dyskusje >

BRB-Kuchnia-2019-kafel

Kuchnia dla opornych | warsztaty i spotkania wokół jedzenia >

Tektura-i-papier-2019-kafel

Tektura i papier | wielkoformatowe warsztaty rodzinne >

FreshMail.pl
 
p:284