Login

Register

Login

Register

barbara logotyp

Barbara

Dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś przestrzeń kulturalna w samym sercu miasta, kawiarnia i infopunkt. Barbara – w nowoczesnej, jednak zachowującej dawny klimat odsłonie – powróciła na mapę Wrocławia po 20 latach przerwy z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. W roku 2016 trwale wpisała się w miejski krajobraz kulturalny, a po jego zakończeniu kontynuuje działalność jako miejsce spotkań i działań twórczych we Wrocławiu. 

W lutym startuje nowy semestr! Dla wspólnego zdrowia i bezpieczeństwa program kulturalny realizowany jest w sieci. Informujemy, że przestrzeń Barbary jest wciąż zamknięta dla odwiedzających, a kawiarnia ETNO CAFÉ działa na wynos.

Od nowego roku, wydarzenia, które odbywały się w ramach działań kulturalnych Barbary: „Dogrywki”, „Akademia Miejska”, „Kuchnia dla Opornych” i „Akademia Miejskiego Ogrodnika” będą mieć swoją internetową kontynuację w formie spotkań online. Natomiast „Kinematograf Wrocławski” oraz cykl „Haftujemy!” przybrały nową formułę ­– fani wrocławskiej kinematografii będą mieli okazję zobaczyć nagrane specjalnie na tę okazję wideo spacery po filmowych szlakach, a hafciarze i hafciarki zgłębią bardziej złożone techniki wyszywania dzięki filmom instruktażowym! Z kolei zajęcia z „Tekturą i papierem” odbędą się zdalnie, dzięki domowym pakietom warsztatowym. Najmłodsi bywalcy Barbary będą mogli działać kreatywnie… we własnych domach! Domowe pakiety warsztatowe są bezpłatne, obowiązują zapisy, TUTAJ.

Dostęp do wydarzeń online jest wolny, a relacja ze spotkań na żywo oraz premiery nagrań wideo będą dostępne na głównym profilu Facebook Barbary oraz Strefy Kultury Wrocław.

 

Polecamy

ul. Świdnicka 8B
50-067 Wrocław

Zobacz na mapie

tel. 71 712 75 75
tel. 792 009 731, Infopunkt i kasa biletowa w barbarze pon–pt 11–17, sob 12–17, niedz zamknięte, ETNO CAFÉ pon–niedz 9–20
barbara@strefakultury.pl

Barbara

Barbara kiedyś

Pierwowzorem dzisiejszej Barbary był działający w tym miejscu od 1962 roku do końca lat 90. bar szybkiej obsługi. Przez dekady obecności przy Przejściu Świdnickim lokal osiągnął status miejsca kultowego i był świadkiem wielu historycznych dla Wrocławia momentów. To choćby tu w latach 70. schronienie znaleźli pierwsi wrocławscy hipisi, zaś dekadę później w Barbarze rozpoczynała się większość antykomunistycznych demonstracji, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy (co upamiętnia stojący niedaleko wejścia pomnik Papy Krasnala autorstwa Olafa Brzeskiego). Remont przyszłej wizytówki Europejskiej Stolicy Kultury, prowadzony według projektu pracowni Major Architekci, śladów historii nie tylko nie zatarł, ale wręcz wydobył je na powierzchnię i podkreślił. Przebudowa zainspirowana została planami modernistycznych architektów sprzed ponad pół wieku – w toku prac odtworzona została choćby rozsuwana witryna zaprojektowana przez Jerzego Tarnawskiego czy kolumny ozdobione charakterystyczną czarno-białą mozaiką. Dzięki temu w nowoczesnych wnętrzach, umeblowanych pracami współczesnych polskich designerów, wciąż poczuć można klimat czasów, gdy w Barbarze umawiano się na randki przy kremie sułtańskim (dostępnym zresztą w kawiarnianym menu).

Barbara dziś

Barbara, łącząc w sobie funkcje przestrzeni dla aktywności kulturalnych, kawiarni oraz punktu informacyjnego, stanowi doskonałe miejsce spotkań w samym sercu miasta. Na trzon jej programu składają się prowadzone cyklicznie działania twórcze, takie jak warsztaty oraz spotkania ze specjalistami i artystami. Bistro prowadzone jest przez zespół wrocławskiej rzemieślniczej palarni kawy – Etno Cafe. W menu, obok parzonych na rozmaite sposoby kaw, znajdziemy pyszne śniadania, lunche i desery przygotowywane przez lokalnych cukierników. Tuż obok kawiarni odwiedzający znajdą też infopunkt, w którym zasięgnąć można informacji o odbywających się we Wrocławiu wydarzeniach kulturalnych oraz czytelnię zaopatrzoną w szeroki wybór czasopism i książek wydawanych przez instytucje kultury z całej Polski.

Cykle Barbarowe:

 

Akademia Miejska | spotkania dla licealistów i studentów >

Element identyfikacji wizualnej cyklu. Grafika z roślinami.

Akademia Miejskiego Ogrodnika | spotkania  wokół roślin >

Grafika, element identyfikacji wizualnej cyklu. Przedstawia kasetę i mikrofon w pomarańczowo-fioletowej kolorystyce

Dogrywki | spotkania wokół muzyki >

Haftujemy | warsztaty hafciarskie >

Grafika, element identyfikacji wizualnej cyklu.

Kinematograf Wrocławski: Na filmowym szlaku | cykl wideo spacerów śladami filmów >

Kuchnia dla opornych | warsztaty i spotkania wokół jedzenia >

Tektura i papier | domowe warsztaty rodzinne >

p:284