Login

Register

Login

Register

Domek Miedziorytnika

Domek Miedziorytnika jest galerią, miejscem rezydencji artystycznych, przestrzenią pracy studentów i młodych artystów-grafików z Polski i Europy. Jego program zainicjowany został przez wrocławskiego artystę Eugeniusza Geta-Stankiewicza, który w latach 90. założył w kamieniczce warsztat miedziorytu. Na wszystkich piętrach Domku do dziś podziwiać można jego grafiki i plakaty.

Polecamy

ul. Świętego Mikołaja 1,
50-125 Wrocław
godziny otwarcia:

wt.–sob. 12:00–18:00
niedz. 13:00–18:00,
pon. nieczynny

Zobacz na mapie

tel. 71 343 29 62

Domek Miedziorytnika

Kamieniczka, w której mieści się Domek Miedziorytnika, stanęła u zbiegu ulic św. Mikołaja i Odrzańskiej ponad 500 lat temu. Pierwotnie stanowiła część większego kompleksu domów altarystów – ołtarzników odpowiedzialnych za wznoszenie modłów w kościele farnym pod wezwaniem św. Elżbiety. Z wianuszka domków okalających świątynię do czasów współczesnych przetrwały jedynie dwa. Powojenni wrocławianie pieszczotliwie nazwali je Jasiem i Małgosią, widząc w kamieniczkach połączonych bramą trzymające się za ręce rodzeństwo z baśni braci Grimm.

Pracownia miedziorytu zajmuje nieco mniejszy z dwóch budynków – ten nazwany na cześć baśniowego braciszka. W 1995 roku Jasia dożywotnio wydzierżawił od miasta grafik i rzeźbiarz Eugeniusz Get-Stankiewicz – jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów Wrocławia, profesor ASP, Honorowy Obywatel Wrocławia. Kamieniczka (która właśnie wtedy zaczęła być nazywana Domkiem Miedziorytnika) była dla Geta pracownią i mieszkaniem, ale nie tylko. Funkcjonowała również jako galeria jego prac: na ścianach budynku do dziś znaleźć można choćby autoportret artysty czy instalację „Zrób to sam” (zestaw składający się z młotka, gwoździ, krzyża i figury Jezusa). Elewację budynku zdobią też kolorowe cętki, sposób artysty na zabrudzenia pozostawione przez spacerujących po okolicy imprezowiczów. Domek Miedziorytnika stał się także siedzibą wielu powoływanych przez Geta efemerycznych instytucji – znajduje się tu Muzeum Krasnoludka czy Instytut Gładyszewa (którego filią jest pobliska kawiarnia Literatka).

Dziś Domek Miedziorytnika jest galerią, w której odbywają się wystawy, spotkania i debaty, miejscem rezydencji artystycznych oraz pracownią, w której prowadzone są zajęcia ze studentami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i międzynarodowe warsztaty graficzne dla młodych artystów z Polski i krajów Europy Wschodniej. W Domku prezentowana jest też stała wystawa dzieł Geta-Stankiewicza – ekspozycja 24 prac z cyklu „Rebusy”, wykonanych w technice miedziorytu, prezentowana jest na pierwszym piętrze kamienicy. Obecnie kustoszem Domku Miedziorytnika jest Marek Stanielewicz.

p:759