Login

Register

Login

Register

Galeria Dworcowa

Na piętrze jednego z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce od 2016 roku Strefa Kultury Wrocław udostępnia wrocławianom i przybywającym do miasta gościom przestrzeń dedykowaną sztuce współczesnej – Galerię Dworcową. Na ponad 1000 metrów kwadratowych prezentowana jest najwyższej klasy fotografia, rzeźba czy malarstwo.

Polecamy

ul. Piłsudskiego 105
50-085 Wrocław

Zobacz na mapie

Galeria Dworcowa

Budynek dworca Wrocław Główny powstał w latach 1855–1857 według projektu budowniczego królewskiego, Wilhelma Grapowa. Nietuzinkowy ze względu na styl (inspirowany epoką Tudorów neogotyk) i rozmach wzniesiony został za astronomiczną jak na tamte czasy kwotę 449 000 talarów. W swej półtorawiekowej historii gmach przeszedł dwie potężne modernizacje. Pierwsza przypadła na lata 1899–1904, kiedy dworzec zyskał nowe perony i osiągnął swą dzisiejszą skalę, a dotychczasowa hala przyjazdów i odjazdów zamieniona została w przestronny punkt obsługi podróżnych, z kasami biletowymi, restauracjami, poczekalniami i przechowalnią bagażu (pozostałością po dawnej funkcji jest istniejące do dziś podwyższenie wykorzystywane jako taras znajdujących się tu lokali). Drugi generalny remont poprzedzał rok 2012 i rozgrywki Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Wrocławiu. Wtedy to kolejowy terminal odzyskał blask sprzed ponad wieku i oryginalny ugrowy kolor.

Galeria Dworcowa pojawiła się na piętrze dworca Wrocław Główny cztery lata później jako część obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury. Składa się na nią osiem sal wystawienniczych. Działalność Galerii zainaugurowana została w listopadzie 2016 roku wystawą „Photograhy Never Dies” poświęconą medium fotograficznemu od czasu jego powstania oraz ewolucji i wartości, jakie w sobie kryje. Od tamtej pory w Galerii Dworcowej co kwartał prezentowana jest twórczość najciekawszych europejskich artystów (m.in. Magdaleny Abakanowicz) oraz organizowane są wystawy krytyczne poświęcone ważnym zjawiskom w sztuce współczesnej. Różnorodny program Galerii Dworcowej współtworzony jest z wrocławskimi instytucjami, galeriami i fundacjami sztuki.

p:51