Impart Centrum

W sieci miejsc prowadzonych przez Strefę Kultury Wrocław, Impart jest tym o najdłuższej tradycji – nie tylko historia gmachu, w którym się mieści, sięga końca XIX wieku, ale i sam Impart (choć niekoniecznie pod tą nazwą) obecny jest tu od siedmiu dekad. W 2023 roku budynek przy ul. Mazowieckiej 17 przestał tymczasowo działać w związku z planami generalnego remontu. Strefa Kultury Wrocław jako nową lokalizację objęła budynek dawnej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Piłsudskiego 19, który od tej pory funkcjonuje jako Impart Centrum.  

 

 

Polecamy

Impart Centrum
ul. Piłsudskiego 19
50-529 Wrocław

Bilety dostępne na www.strefakultury.pl


Zobacz na mapie

tel. +48 508 491 901

Impart Centrum

W 1873 roku między malowniczym nadbrzeżem północnej Oławy a ulicą Mazowiecką (wtedy nazywaną Margaretenstrasse) na zlecenie browarnika Paula Scholtza powstał établissement, czyli niezwykle popularny wówczas typ lokalu rozrywkowo-rekreacyjnego z programem występów scenicznych, restauracją i ogrodem. Niecałą dekadę później ambicje właściciela sprawiły, że na afiszu pojawiły się także pokazy sztuk teatralnych, a przy ośrodku (który wtedy nazywał się już Paul Scholz’ Theater) utworzono stały, realizujący ambitny, niemiecki repertuar zespół teatralny Concordia. W 1913 roku budynek został sprzedany związkom zawodowym, które w kolejnych latach gruntownie go przebudowały i zaadoptowały na swoją siedzibę – to wtedy osiągnął on kształt podobny do tego, jaki możemy przy Mazowieckiej zobaczyć dziś. W skrzydle wschodnim znalazły się dwie sale widowiskowe. Po II wojnie światowej jeden z niewielu ocalałych w tej okolicy obiektów stał się siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury. W 1990 roku WDK połączony został z Przedsiębiorstwem Imprez Artystycznych „Impart”. Na fundamencie powstałego w ten sposób Centrum Sztuki w połowie 2012 roku zorganizowano Biuro Festiwalowe Impart 2016 – instytucję odpowiedzialną za obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Impart przy ul. Mazowieckiej na przestrzeni lat dysponował w sumie sześcioma scenami: zdolną pomieścić niemal 600-osobową widownię salą teatralną, mniejszą sceną kameralną z mobilną widownią, sceną klubową w Impart Cafe, sceną dla dzieci w galerii Impartu, sceną w podwórku oraz sceną na placu przed Impartem. W kojarzonych jako jedne z najlepszych akustycznie przestrzeni we Wrocławiu odbywały się koncerty, spektakle i jam sessions. Wydarzenia Impartu skierowane były zarówno do najmłodszych widzów, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.

Impart był także główną areną wielu wrocławskich festiwali i przeglądów, w tym imprez legendarnych jak Jazz nad Odrą, ale i takich, które dopiero od kilku sezonów stanowią ważną część kulturalnego krajobrazu miasta (Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci „Dziecinada”). Na potrzeby tych wydarzeń zostały uruchomione dwie plenerowe sceny zdolne pomieścić większą widownię: scena w podwórku Impartu oraz scena na placu przed Impartem.

Poza wydarzeniami festiwalowymi w programie Impartu znalazły się koncerty, spektakle, stand-up, warsztaty oraz cykle tematyczne, takie jak muzyczne spotkania z młodymi talentami, które zainicjował i prowadził Leszek Możdżer, czyli cykl „Idzie nowe! Leszek Możdżer przedstawia”, wieczory z piosenką aktorską w wykonaniu młodych artystów znane jako „Przed premierą”, popularny wśród wrocławian humorystyczny Antykabaret, feministyczny cykl teatralny „Kobietostan” oraz dedykowany najmłodszym widzom cykl spektakli lalkowych prezentujący twórczość teatrów lalkowych z całej Polski – IMPART DZIECIOM.

W 2023 roku przestrzeń na Mazowieckiej 17 przestała funkcjonować w związku z planami generalnego remontu budynku. Na początku marca 2023 otwarto nową lokalizację Impartu w budynku dawnej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Piłsudskiego 19. Jest to miejsce dobrze znane wrocławskim melomanom i wywołujące w wielu nostalgiczne wspomnienia. Budynek działał jako filharmonia od 1968 do 2015 roku. Po kilku latach uśpienia ta wyjątkowa przestrzeń znów zaczęła tętnić życiem i otworzyła się dla widzów jako Impart Centrum.

Rezerwacje biletów

Po wcześniejszym ustaleniu z kasą biletową przelewów można dokonywać na konto: Strefa Kultury Wrocław, ul. Ruska 46b/203, 50-079 Wrocław, numer konta: 06 1020 5226 0000 6802 0526 9297. W tytule przelewu prosimy o podanie nazwiska, na które była dokonana rezerwacja oraz tytułu danego wydarzenia. 

Więcej informacji o zakupie biletów oraz regulamin dostępny pod adresem: 
strefakultury.pl/kup-bilet/

 

 

REGULAMINY KONKURSÓW: 

Regulamin konkursu - Radośnie Wspominamy