Impart Centrum
W 1873 roku między malowniczym nadbrzeżem północnej Oławy a ulicą Mazowiecką (wtedy nazywaną Margaretenstrasse) na zlecenie browarnika Paula Scholtza powstał établissement, czyli niezwykle popularny wówczas typ lokalu rozrywkowo-rekreacyjnego z programem występów scenicznych, restauracją i ogrodem. Niecałą dekadę później ambicje właściciela sprawiły, że na afiszu pojawiły się także pokazy sztuk teatralnych, a przy ośrodku (który wtedy nazywał się już Paul Scholz’ Theater) utworzono stały, realizujący ambitny, niemiecki repertuar zespół teatralny Concordia. W 1913 roku budynek został sprzedany związkom zawodowym, które w kolejnych latach gruntownie go przebudowały i zaadoptowały na swoją siedzibę – to wtedy osiągnął on kształt podobny do tego, jaki możemy przy Mazowieckiej zobaczyć dziś. W skrzydle wschodnim znalazły się dwie sale widowiskowe. Po II wojnie światowej jeden z niewielu ocalałych w tej okolicy obiektów stał się siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury. W 1990 roku WDK połączony został z Przedsiębiorstwem Imprez Artystycznych „Impart”. Na fundamencie powstałego w ten sposób Centrum Sztuki w połowie 2012 roku zorganizowano Biuro Festiwalowe Impart 2016 – instytucję odpowiedzialną za obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Impart przy ul. Mazowieckiej na przestrzeni lat dysponował w sumie sześcioma scenami: zdolną pomieścić niemal 600-osobową widownię salą teatralną, mniejszą sceną kameralną z mobilną widownią, sceną klubową w Impart Cafe, sceną dla dzieci w galerii Impartu, sceną w podwórku oraz sceną na placu przed Impartem. W kojarzonych jako jedne z najlepszych akustycznie przestrzeni we Wrocławiu odbywały się koncerty, spektakle i jam sessions. Wydarzenia Impartu skierowane były zarówno do najmłodszych widzów, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.
Impart był także główną areną wielu wrocławskich festiwali i przeglądów, w tym imprez legendarnych jak Jazz nad Odrą, ale i takich, które dopiero od kilku sezonów stanowią ważną część kulturalnego krajobrazu miasta (Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci „Dziecinada”). Na potrzeby tych wydarzeń zostały uruchomione dwie plenerowe sceny zdolne pomieścić większą widownię: scena w podwórku Impartu oraz scena na placu przed Impartem.
Poza wydarzeniami festiwalowymi w programie Impartu znalazły się koncerty, spektakle, stand-up, warsztaty oraz cykle tematyczne, takie jak muzyczne spotkania z młodymi talentami, które zainicjował i prowadził Leszek Możdżer, czyli cykl „Idzie nowe! Leszek Możdżer przedstawia”, wieczory z piosenką aktorską w wykonaniu młodych artystów znane jako „Przed premierą”, popularny wśród wrocławian humorystyczny Antykabaret, feministyczny cykl teatralny „Kobietostan” oraz dedykowany najmłodszym widzom cykl spektakli lalkowych prezentujący twórczość teatrów lalkowych z całej Polski – IMPART DZIECIOM.
W 2023 roku przestrzeń na Mazowieckiej 17 przestała funkcjonować w związku z planami generalnego remontu budynku. Na początku marca 2023 otwarto nową lokalizację Impartu w budynku dawnej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Piłsudskiego 19. Jest to miejsce dobrze znane wrocławskim melomanom i wywołujące w wielu nostalgiczne wspomnienia. Budynek działał jako filharmonia od 1968 do 2015 roku. Po kilku latach uśpienia ta wyjątkowa przestrzeń znów zaczęła tętnić życiem i otworzyła się dla widzów jako Impart Centrum.
Rezerwacje biletów
Po wcześniejszym ustaleniu z kasą biletową przelewów można dokonywać na konto: Strefa Kultury Wrocław, ul. Ruska 46a/203, 50-079 Wrocław, numer konta: 06 1020 5226 0000 6802 0526 9297. W tytule przelewu prosimy o podanie nazwiska, na które była dokonana rezerwacja oraz tytułu danego wydarzenia.
Więcej informacji o zakupie biletów oraz regulamin dostępny pod adresem:
strefakultury.pl/kup-bilet/
REGULAMINY KONKURSÓW:
Regulamin konkursu - Radośnie Wspominamy