Sąsiadujemy

Od 1 lutego działania Sąsiadujemy są częścią programu Wrocławskiego Instytutu Kultury, który zajmie się rozwojem dotychczasowych projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym. 

Po aktualne informacje na temat działalności Instytutu zapraszamy na stronę instytutkultury.pl. Zachęcamy też do śledzenia rozwoju nowej instytucji w mediach społecznościowych: na FacebookuInstagramie i LinkedInie.

Sąsiadujemy to program społeczno-animacyjny, w którym od kilku lat zachęcamy mieszkańców Kleczkowa, Brochowa, Ołbina i Przedmieścia Oławskiego do poznawania się i budowania sąsiedzkich relacji. W tym roku nasze działania rozszerzamy o nowe lokalizacje – do wspólnych sąsiedzkich działań zapraszamy też sąsiadów z Różanki, Hub i Gajowic! 

Nasz program w 2021 roku składa się z kilku elementów. W maju zorganizowaliśmy zdalne obchody Dnia Sąsiada rozdając chętnym osobom specjalne pakiety, którymi mogli obdarować swoich ulubionych sąsiadów. Dodatkowo, na wszystkich siedmiu osiedlach współpracujemy z kilkorgiem sąsiadów, którzy organizują mini-obchody Dnia Sąsiada. Dzięki temu to wielkie podwórkowe święto możemy celebrować dłużej niż tylko jeden dzień!

Na ten rok przygotowaliśmy też intensywny program spacerowy - co sobotę, od czerwca do połowy września, zwiedzać będziemy zakamarki siedmiu osiedli, a naszym przewodnikiem będzie oczywiście niezastąpiony Szymon Maraszewski.  W ostatnią sobotę sierpnia planujemy także kolejną odsłonę Dnia Trójkąta – wielkiego święta Przedmieścia Oławskiego i jego mieszkańców. Na tym osiedlu niezmiennie prowadzimy też Pracownię Komuny Paryskiej 45.

Do końca sierpnia prowadzimy też akcję „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy”  - zachęcając mieszkańców ośmiu wrocławskich osiedli: Brochowa, Kleczkowa, Księża, Nadodrza, Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Przedmieścia Oławskiego i Przedmieścia Świdnickiego do podzielenia się swoimi ulubionymi miejscami i historiami z tych rejonów. Wszystko po to, by pokazać te osiedla ich oczami! 

O szczegółach wydarzeń możecie przeczytać TUTAJ

Program Sąsiadujemy prowadzony jest przez Strefę Kultury Wrocław. Wyrósł on z projektu „Wrocław – wejście do podwórza” realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Z kilkudziesięcioma artystami z całej Polski stworzyliśmy wtedy ponad trzydzieści podwórkowych projektów. Pozostało po nich dwanaście instalacji, które teraz często zamieniamy w osiedlowe miejsca spotkań. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Naszymi partnerami są Fundacja Made in Brochów, Stowarzyszenie Żółty Parasol oraz Stowarzyszenie Curatus.

Grafika, przedstawia 3 loga: Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Muzeum Historii Polski, Patriotyzm Jutra. Nad nimi widnieje informacja: Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu patriotyzm jutra.