Login

Register

Login

Register

Adoptuj rabatkę – sąsiedzka akcja edukacyjno-przyrodnicza

Na terenie Kozanowa znaleźć można ponad 90 betonowych prostokątnych donic.  Część z nich służy tylko jako blokady wjazdu dla samochodów, mini-poletka dla chwastów, czy chwilowe składowiska na wrzucane „po drodze” śmieci. Kiedyś jednak rosła w niej bujna roślinność zazieleniająca osiedle. W te wakacje razem z grupą „Adoptuj rabatkę” przywróciliśmy im dawną świetność!

W trakcie lipcowych warsztatów poznaliśmy tajniki tworzenia rabatek przyjaznych owadom zapylającym i dowiedzieliśmy się więcej o roli zapylaczy w ekosystemie. Poznaliśmy też metody ochrony tych cennych owadów, do których zalicza się m.in. motyle, chrząszcze, trzmiele i pszczoły. Te niepozorne żyjątka są niezbędne do  zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych, a niestety obecnie są zagrożone wyginięciem. Warto więc pomóc im w każdy możliwy sposób!

Wspólnie w betonowych donicach zasadziliśmy pachnące, cieszące oko rośliny. Każda chętna osoba z osiedla wybierała swoją rabatkę, którą mogła „adoptować”, czyli otoczyć opieką, by jak najdłużej rośliny w niej posadzone cieszyły nie tylko oko mieszkanek i mieszkańców osiedla, ale stały się także stołówką dla pszczół i innych zapylaczy!

Do osiedlowych rabatek trafiły sadzonki lawendy – to wieloletnia roślina, która nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji i dobrze znosi suszę. Co istotne, jest też rośliną miododajną, więc dla kozanowskich zapylaczy będzie nie lada gratką!

W lipcu  do wspólnego działania zaprosiliśmy wielopokoleniowe zespoły, które w trakcie dwóch spotkań: 17 i 24 lipca mogły "adoptować" osiedlową rabatkę.

Kiedy i gdzie można było adoptować kozanowskie rabatki?

  • 17 lipca, 9:00-11:00 | w parku kieszonkowym, przy ul. Kolistej
  • 24 lipca, 9:00-11:00  na skwerku między ul. Modrą i Dzielną

Plan na każde ze spotkań był prosty:

  • o 9:00 spotykamy się na miejscu
  • między 9:00 a 9:30  mini-wykład o zapylaczach, ich wpływie na nasze otoczenie, o roślinach miododajnych
  • od 9:30 do 11:00 wspólne sadzenie lawendy

To jeszcze nie koniec!

Przed nami jeszcze jedno, wczesno jesienne spotkaniePodczas letniej sąsiedzkiej akcji kozanowskie betonowe donice zamieniły się w pachnące rabatki. Mieszkańcy uporządkowali donice, służące dotąd jako blokady wjazdu dla samochodów, miejsce na wrzucane po drodze śmieci. Upalne miejskie lato nie posłużyło jednak niektórym sadzonkom – część z nich nie przetrwała. Te, które się nie poddały, po wrześniowym podcięciu, wypuszczają już nowe pędy z kwiatowymi pączkami. 15 października zapraszamy na kolejne spotkanie. Spotykamy się o godzinie 18:00 w Hydroforni przy ul. Modrej 34a.  Zaczynamy mini-wykładem o pielęgnacji lawendy, o zapylaczach, ich wpływie na nasze otoczenie, o roślinach miododajnych. Będzie można także zabrać ze sobą sadzonki roślin i uzupełnić osiedlowe donice kolejnymi roślinami. Dołączcie do wydarzenia na FB

  • 15.10 | 18:00, ul. Modra 34 a - spotkanie o jesiennej pielęgnacji roślin jest bezpłatne - obowiązują zapisy mailowe: adoptujrabatke@gmail.com - regulamin spotkania 

Polecamy także broszurę przygotowaną przez autorki projektu - znajdziecie w niej informacje o zapylaczach oraz pielęgnacji lawendy Ulotka dostępna jest TUTAJ

Więcej o projekcie znajdziecie na FB Adoptuj rabatkę 

Partnerem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Kozanów IV

Projekt realizowany w ramach Edycji 26. Programu Mikrograntyp:38674