Adoptuj rabatkę – sąsiedzka akcja edukacyjno-przyrodnicza

Na terenie Kozanowa znaleźć można ponad 90 betonowych prostokątnych donic.  Część z nich służy tylko jako blokady wjazdu dla samochodów, mini-poletka dla chwastów, czy chwilowe składowiska na wrzucane „po drodze” śmieci. Kiedyś jednak rosła w niej bujna roślinność zazieleniająca osiedle. W te wakacje razem z grupą „Adoptuj rabatkę” przywróciliśmy im dawną świetność!

W trakcie lipcowych warsztatów poznaliśmy tajniki tworzenia rabatek przyjaznych owadom zapylającym i dowiedzieliśmy się więcej o roli zapylaczy w ekosystemie. Poznaliśmy też metody ochrony tych cennych owadów, do których zalicza się m.in. motyle, chrząszcze, trzmiele i pszczoły. Te niepozorne żyjątka są niezbędne do  zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych, a niestety obecnie są zagrożone wyginięciem. Warto więc pomóc im w każdy możliwy sposób!

Wspólnie w betonowych donicach zasadziliśmy pachnące, cieszące oko rośliny. Każda chętna osoba z osiedla wybierała swoją rabatkę, którą mogła „adoptować”, czyli otoczyć opieką, by jak najdłużej rośliny w niej posadzone cieszyły nie tylko oko mieszkanek i mieszkańców osiedla, ale stały się także stołówką dla pszczół i innych zapylaczy!

Do osiedlowych rabatek trafiły sadzonki lawendy – to wieloletnia roślina, która nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji i dobrze znosi suszę. Co istotne, jest też rośliną miododajną, więc dla kozanowskich zapylaczy będzie nie lada gratką!

W lipcu  do wspólnego działania zaprosiliśmy wielopokoleniowe zespoły, które w trakcie dwóch spotkań: 17 i 24 lipca mogły "adoptować" osiedlową rabatkę.

Kiedy i gdzie można było adoptować kozanowskie rabatki?

  • 17 lipca, 9:00-11:00 | w parku kieszonkowym, przy ul. Kolistej
  • 24 lipca, 9:00-11:00 | na skwerku między ul. Modrą i Dzielną
  • 15 października 18:00 - 19:30 | w Hydroforni przy ul. Modrej 34a - mini-wykład o pielęgnacji lawendy, o zapylaczach, ich wpływie na nasze otoczenie, o roślinach miododajnych. W trakcie spotkania można było także zabrać sadzonki roślin i dosadzić je w pustych jeszcze donicach. 

Polecamy także broszurę przygotowaną przez autorki projektu - znajdziecie w niej informacje o zapylaczach oraz pielęgnacji lawendy - ulotka dostępna jest TUTAJ

Więcej o projekcie znajdziecie na FB Adoptuj rabatkę 

Partnerem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Kozanów IV

Projekt realizowany w ramach Edycji 26. Programu Mikrogranty