ARISS w Salezie – połączenie radiowe z astronautą

W ramach projektu "ARISS w Salezie - połączenie radiowe z astronautą przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z cyklem przygotowań edukacyjno-technicznych" jego pomysłodawcy zaprosili na cykl kosmicznych warsztatów rozwijających wiedzę z zakresu astronomii, krótkofalarstwa oraz nauk ścisłych. W trakcie zajęć można można było wziąć udział m.in. w warsztatach astrofizycznych, astrofotograficznych i krótkofalarskich. 

W czasie trwania projektu odbyło się kilka wydarzeń:

  1. 10-14 października - tydzień z ARISS w budynku Prywatnego Liceum Salezjańskiego (Anna Bukiewicz-Szul: wykład o projekcie, ISS oraz mikrograwitacji, Waldemar Sznajder, Włodzimierz Tarnowski, Piotr Walas: zajęcia prowadzone przez Polski Związek Krótkofalowców, Milena Ratajczak: wykład astronomiczny o planetach pozasłonecznych, kosmiczny wieczór filmowy);
  2. 3 listopada - zajęcia dla uczniów w Planetarium Wrocławskim;
  3. 5 listopada - całodniowe warsztaty w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie;
  4. 8 listopada - wykład o projekcie M.A.R.S - habitacie marsjańsko-księżycowym;
  5. 3 - 17 listopada - kurs krótkofalarski prowadzony przez Polski Związek Krótkofalowców
  6. 25 listopada - finał projektu: wystąpienia przybliżające ideę projektu ARISS, Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz rozmówcę, dowódcę ISS, Shana Kimbrough'a. Gościem spotkania był także reżyser i producent, Adam Ustynowicz, a na spotkaniu zaprezentowano film "CHOPIN the Space Concert". Połączenie przez telemost z astronautą rozpoczęło się od kontaktu z Gastonem Bertelsem, wieloletnim prezesem ARISS oraz Timem Bosma. Następnie, połączono się z Shanem Kimbrough'em, który odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

    Projekt realizowany był w ramach Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016 - edycja "Podziel się energią!"