Czy zostaniesz moim sąsiadem?

Inicjator projektu Piotr Januszewski, zaprosił swoich sąsiadów i sąsiadki do wspólnego odkrywania historii  Tarnogaju. Pomysł skierowany był do osób, które na osiedlu mieszkają już od lat, jak również do tych, które przeprowadziły się tam niedawno - by niwelować wciąż zauważalną (zdaniem autora projektu) granicę pomiędzy starą, a nową częścią osiedla. Projekt miał pokazać historię Tarnogaju, ale również to co nowe, ”sąsiedzkie” i to, co się rozwija.

W ramach inicjatywy poznawać ten obszar można było na dwa sposoby:

-uczestnicząc w 2 spacerach z przewodniczką po okolicy Osiedla Mieszkaniowego Tarnogaj oraz po Osiedlu Henrykowskim

-biorąc udział w zabawie terenowej zorganizowanej na zasadzie geocachingu, czyli poszukiwania skrytek z zaklętą w nich historią. 

Czym dokładnie jest geocaching?
To forma gry terenowej, która polega poszukiwaniu skrytek, uprzednio ukrytych przez innych uczestników_czki zabawy. Skrytki często ukrywane są w ciekawych punktach, co pozwala na poznanie interesujących miejsc poprzez zabawę.

Na Tarnogaju 10 skrytek przygotował dla Was autor projektu. Odkrywając poszczególne skrzyneczki, poznacie niezwykłe miejsca na Tarnogaju, ich historię i ciekawe postacie związane z tym osiedlem. Do zabawy zapraszamy również przedstawicieli_ki społeczności ukraińskiej – każda historia ukryta w skrzynce jest przetłumaczona na język ukraiński. W tej części zabawy można wziąć udział cały czas, również teraz, po zakończeniu projektu.

Jak się bawić?
Pod linkiem: https://bit.ly/tarnogajski_geocaching
znajdziecie interaktywną mapę z koordynatami, która wskaże Wam miejsca ukrycia każdej ze skrzynek. W zabawie możecie brać udział sami lub w większej grupie. Wszystko zależy od Was! W skrzynkach znajdziecie logbooki, czyli książeczki do których możecie się wpisywać, gdy odnajdziecie daną skrzynkę.
Dodatkowo w 6 skrzynkach znajdują się kamienie z literkami - zapamiętajcie te literki, ponieważ w ostatniej skrzynce znajduje się zaszyfrowany krypteks, który można otworzyć używając hasła złożonego z literek zebranych w poprzednich skrzynkach.
W każdej ze skrzynek znajdziecie malutki gifcik – możecie jeden zabrać, najlepiej jeśli w miarę możliwości zostawicie coś w zamian.

Ważna prośba!
Nie zabierajcie logbooków, ołówków, zdjęć, tekstów historycznych, kamieni oraz skrzynki cryptex. Są one niezbędnym elementem całej zabawy, a chcemy, by mogło wziąć w niej udział jak najwięcej osób.

W razie pytań czy wątpliwości piszcie: zostanmoimsasiadem@wp.pl

Projekt realizowany był w ramach 26. Edycji Mikrograntów.

Partnerem projektu było Stowarzyszenie Przyjazny Tarnogaj.