Domek na jesionie

artyści: Cecylia Malik i Niedzielni: Piotr Dziurdzia, Jakub Wesołowski, Bartolomeo Koczenasz
miejsce: podwórko pomiędzy ul. Żeromskiego, Nowowiejską, Jedności Narodowej, Daszyńskiego we Wrocławiu
czas: 4 - 10 lipca 2016 r.


Chyba każdy z nas marzył kiedyś o domku na drzewie. Takim, w którym można ukryć się przed światem, gdzie spełniają się wszystkie marzenia. Miejscu będącym bliżej nieba, zieleni, zanurzonym w inną czasoprzestrzeń. Taki domek – dla dorosłych i dla dzieci – powstaje właśnie na jednym z wrocławskich osiedli w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Budują go – razem z mieszkańcami – krakowscy artyści: Cecylia Malik i Niedzielni.

Jednym z projektów, odbywających się w ramach programu Wrocław – wejście od podwórza, jest Domek na jesionie. Artyści, Cecylia Malik i Niedzielni, czyli Piotr Dziurdzia, Jakub Wesołowski i Bartolomeo Koczenasz na początku lipca zbudowali – przy wsparciu samych mieszkańców – ogólnodostępny domek na drzewie, spełnienie marzeń dzieci i niejednego dorosłego, przestrzeń wolności i niczym nieskrępowanej zabawy. Z domku będą mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku, zainteresowań czy przekonań politycznych. Nie trzeba się zapisywać, odbierać kluczy i rezerwować miejsca. Można przyjść z psem, kotem i rybkami. Odrobić lekcje, wypić lemoniadę czy zwyczajnie posiedzieć i przyjemnie spędzić czas. Po prostu przez chwilę pobyć szczęśliwym.

Obok budowy domku odbyły się także działania animacyjne i warsztatowe dla mieszkańców podwórka, na którym powstał projekt.

Cecylia Malik
Malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Autorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in.. Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula, „365 Drzew” i „6 Rzek”. Za „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Radiowej Trójki. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą – w kategorii artysta roku. W 2012 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niedzielni
Kolektyw artystyczno-aktywistyczny z Krakowa. Ich głównym polem działania jest miasto, a w szczególności jego nieoczywiste przestrzenie: dzikie lasy i rzeki. Uważają, że krajobraz nie jest rzeczą na sprzedaż i że przestrzeń jest dobrem wspólnym i nie może podlegać zasadom wolnego rynku. Zajmują się organizowaniem akcji i protestów w obronie przyrody i wspólnego dziedzictwa. Traktują protest, jako sztukę w przestrzeni publicznej.