Dzień Trójkąta 2021

Wielkie święto Przedmieścia Oławskiego tym razem obchodzić będziemy na pożegnanie wakacji – na osiedlu spotkamy się w sobotę 28 sierpnia. To już piąty rok wspólnego świętowania. Dotychczas odkrywaliśmy nieznane zakamarki osiedla, jego architekturę i przyrodę, a nawet poznaliśmy Trójkąt od kuchni. Nadszedł czas na zaznajomienie się z najważniejszymi postaciami z Przedmieścia Oławskiego!

Podczas tegorocznej, piątej edycji Dnia Trójkąta odkryjemy historie niezwykłych postaci związanych z Przedmieściem Oławskim. Poznamy osoby, które obecnie działają i współtworzą życie na Trójkącie oraz historie artystek, rzemieślników, przedsiębiorczyń i naukowców, którzy i które kiedyś zamieszkiwali osiedle.

Leniwe śniadanie i niekoniecznie leniwy poranek

Wspólne świętowanie rozpoczniemy leniwym śniadaniem w Parku na Niskich Łąkach, gdzie rozegramy również sąsiedzki turniej gry w boule oraz posłuchamy rozmowy Joanny Rajkowskiej i Łukasza Iwaniuka o wyjątkowym ekosystemie w pobliskiej Trafostacji.  Przewidzieliśmy również nie lada gratkę dla entuzjastek i entuzjastów Przedmieścia Oławskiego – konkurs wiedzy o osiedlu zorganizowany przez Stowarzyszenie Przedmieście Oławskie poprowadzi rdzenna mieszkanka Trójkąta, Agnieszka Dubaniowska. 

Wyjątkowe postaci – niezapomniane spacery

Mieszkanki i mieszkańcy Trójkąta uwielbiają spacerować, dlatego też przygotowaliśmy dla Was aż cztery spacery tematyczne po osiedlu (w tym jeden tłumaczony na Polski Język Migowy). Szlakiem postaci z przeszłości oprowadzi Szymon Maraszewski.  Z kobietami z Przedmieścia Oławskiego spotkamy się wraz z Ewą Plutą (oprowadzanie tłumaczone na PJM). Postaci widoczne na murach Trójkąta pokaże nam Marta Miniewicz. Osoby z legend, filmów, piosenek i książek poznamy dzięki Małgorzacie Urlich-Kornackiej. 

Niczym legendy z Trójkąta

Spotkamy się też na warsztatach, a każdy ich uczestnik będzie mógł poczuć się jak założyciel dawnej fabryki papieru, Richard Chutsch i zaprojektować własne pocztówki razem z Zuzą Tokarską. Zagramy w grę miejską i odkryjemy historię wyjątkowej śpiewaczki, Charlotte Kraeker-Dietrich. Niczym Otto Beckmann, założyciel pierwszej w Breslau fabryki welocypedów, odpicujemy rowery wraz z ekipą Rowerowni CRK. Z kolei podczas warsztatów z Anitą Splotką stworzymy oławskie kilimy, czyli dekoracyjne tkaniny na wzór tych z dawnej fabryki bawełny. A wieczorową porą wraz z Teatrum Układ Formalny odkryjemy legendy z Trójkąta!

Osiedlowy relaks i potańcówka

W tym roku Sąsiedzką Strefę Relaksu znajdziecie w ogrodzie Muzeum Etnograficznego. Tutaj odpoczniecie, napijecie się pysznej kawy, a do tego wysłuchacie słuchowiska o historiach postaci z Przedmieścia, a także obejrzycie portrety współczesnych mieszkańców i mieszkanek. Sami też możecie zapozować do zdjęcia, które zrobi dla Was mistrz obiektywu Piotr Spigiel! A wieczorem wrócimy do Parku na Niskich Łąkach na wielką sąsiedzką potańcówkę. Przygrywać będzie nam wyjątkowa 12-osobowa orkiestra dęta!

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na część z nich obowiązują zapisy! Te, na które musicie się wcześniej zapisać znajdziecie TUTAJ. Rejestracja rusza 18 sierpnia!

Będziecie mogli skorzystać z wielu wydarzeń towarzyszących oraz zasmakować pyszności od lokalnych przedsiębiorców: Alternatywy 4Dobro&DobroFolgujemyKRASNOLÓDManufaktura Pizzy i Chleba, Look Cafeon zmywaPierogarnia BabuniPizzassoRównowaga, Ryż i NoriWarzywniak, W TrójkącieYummy Place

Pełen program Dnia Trójkąta 2021 znajdziecie TUTAJ.

Organizatorem wydarzenia jest Strefa Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy.

Sponsorem Dnia Trójkąta w tym roku jest Angel Poland Group
Patron medialny: Radio RAM 

Partnerzy:  Rada Osiedla Przedmieście Oławskie, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Przedpokój H13, Stowarzyszenie TuRazem, Centrum na Przedmieściu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum Integracji Mieszkańców Nowe ŁąkiStowarzyszenie Edukacji KrytycznejStowarzyszenie Przedmieście Oławskie, Teatr Układ Formalny, Rowerownia CRK, Splotka, Brave Kids , Culpeer4change, Alternatywy 4

Wydarzenie na Facebooku jest TUTAJ.

Grafika, przedstawia 3 loga: Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Muzeum Historii Polski, Patriotyzm Jutra. Nad nimi widnieje informacja: Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu patriotyzm jutra.