Filmowe opowieści z Psiaka

Grupa nieformalna „Świetlik” to duet Aleksandry Dziuli i Grzegorza Wołosa, których połączyła wspólna pasja do filmu. We wrześniu i październiku organizowali cykl warsztatów dla młodzieży, których efektem były „Filmowe opowieści z Psiaka” – reportaż o osiedlu i jego mieszkańcach oraz mieszkankach. Na realizację projektu wybrali Psie Pole ze względu na jego filmową historię związaną z dawnym kinem FAMA.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów  mieli okazję zapoznać się z sposobami narracji w dziełach filmowych, etapami produkcji, formatowaniem scenariusza oraz przygotowaniem scenografii. Dowiedzieli się także więcej o sprzęcie używanym podczas kręcenia i montażu, sztuce operatorskiej, przygotowaniu planu filmowego, pracy ze światłem i dźwiękiem. Część warsztatów była przeznaczona na nagrania w terenie – w tym czasie były rejestrowane także wywiady, wspomnienia mieszkańców, szczególnie tych starszych, którzy pamiętają inną stronę osiedla.

Zmontowany film został wyświetlony w trakcie pokazu w FAMie 24 października i połączony został z emisją zakulisowego materiału z zajęć w Fundacja Tobiaszki. Materiał dostępny jest także online na naszych kanałach FB i YT - w "Psie Pole - jestem stąd" posłuchacie m. in. Doroty Wojtanowicz, Karoliny Leontowicz, Ilony Zakowicz, Tadeusza Mincera, czyli "psiakowych" działaczy i działaczek.

Warsztaty organizowane były z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.  
Spotkania prowadzone były w języku polskim, udział w nich był bezpłatny, a liczba osób limitowana!

Partnerami projektu byli: FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne, Klub Seniora na Psim Polu - Zawsze Młodzi, Fundacja Ukraina, Fundacja Opieka i Troska, Stara Piekarnia, blog „Psie Pola – moja okolica”.

Projekt realizowany w ramach Edycji 22. Programu Mikrogranty

Sprawdźcie też wydarzenie na Facebooku oraz profil grupy „Świetlik”!