Gotujemy na Psim Polu!

„Gotujemy na Psim Polu!” Przepiśnik polsko-ukraiński. to pomysł Adrianny Klimaszewskiej, członkini stowarzyszenia „Zmieniaj Zakrzów”.  W zeszłym roku zrealizowała w ramach Mikrograntów projekt „Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś. Stworzymy razem sąsiedzką kronikę”. Tym razem swoje działania zaplanowała na całym osiedlu Psie Pole – Zawidawie.

Projekt rozpoczęły warsztaty kulinarne w Starej Piekarni na Psim Polu, w trakcie których uczestniczki i uczestnicy przygotowali tradycyjne dania kuchni polskiej i ukraińskiej pod okiem Jadwigi Gałęckiej oraz Alli Latner. Na pierwszych warsztatach uczestniczki i uczestniczy poznali tajniki udanych kiszonek. Na warsztatach z Allą przygotowali tradycyjny barszcz ukraiński.

Kolejne spotkanie odbyło się w Parku Jedności na Zakrzowie, gdzie mieszkanki i mieszkańcy osiedla wspólnie wykonywali tradycyjne ukraińskie wycinanki, tworząc małe dzieła sztuki za pomocą kartki papieru, nożyczek i wyobraźni.

Ostatnie spotkanie było hucznym finałem projektu w formie osiedlowej potańcówki na rynku Psiego Pola.

Przepisy przetestowane w trakcie spotkań zostały zebrane w formie wyjątkowego przepiśnika, który zwieńczył to ponadnarodowe gotowanie, a jego premiera odbyła się właśnie w trakcie wspomnianej wyżej potańcówki.

 

Partnerami projektu byli: Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów i Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet

Projekt realizowany w ramach Edycji 22. Programu Mikrogranty