Happy Juggling Brain

Metoda Craiga Quata zakłada pracę z rekwizytami żonglerskimi oraz specjalnie stworzonymi tablicami (juggle boards), które ułatwiają wykonanie ćwiczeń. JUGGLE BOARDS bazuje na integracji sensorycznej. Dzięki prostym ćwiczeniom ćwiczymy koordynację (oko - sygnał nerwowy – czynność). Dzięki JUGGLE BOARDS pracujemy nad rozwojem integracji układu nerwowego, który w wydajny sposób przetwarza informacje sensoryczne. Dzięki ćwiczeniom z JUGGLE BOARDS osiągnięto spektakularne wyniki rozwoju sprawności umysłowych i koordynacyjnych, przy równoczesnym zachowaniu przyjemności i radości z ćwiczeń.


Autorska metoda Craiga Quat’a - JUGGLE BOARD, ma ułatwić żonglowanie, ale co najważniejsze, ma rozwinąć połączenia międzypółkulowe w systemie mózgowym. Jest to metoda wywodząca się z żonglerki, jednak nie wymaga umiejętności żonglowania i jest skierowana przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami. 
Zobacz filmy na: https://vimeo.com/176262546
A także na: https://www.quatprops.com/

Jest to unikatowy sposób nauczania żonglowania (bez względu na wiek i możliwości psychoruchowe) za pomocą odpowiednio stworzonych do tego narzędzi pracy i rekwizytów żonglerskich. Celem warsztatów była społeczna integracja i wzmocnienie samooceny uczestników. Uczestnicy mieli okazję w krótkim czasie zyskać dużo wiedzy i praktyki na temat tego, jak pracować nad poprawą kondycji swojego mózgu; nabyć nowe zdolności motoryczne; wzmocnić swoją samoocenę dzięki drobnym sukcesom w wykonywanych ćwiczeniach oraz pokonywać bariery społeczne (pracując w grupach i wzajemnie sobie pomagając). Osoby zaangażowane w warsztaty otrzymały wskazówki dotyczące kontynuacji ćwiczeń w zaciszu domowym, bez konieczności używania rekwizytów cyrkowych.

JUGGLE BOARD promuje zdrową aktywność fizyczną i zaangażowanie społeczne. Wiele prac naukowych udowadnia, że żonglowanie poprawia pracę mózgu, zwiększa koordynację, koncentrację i jest świetnym źródłem aktywnego wypoczynku. 

W ramach projektu odbyło się 5 spotkań warsztatowych, podczas których uczestnicy mogli w teorii i praktyce zapoznać się z innowacyjną metodą żonglowania. Pierwsze spotkanie otwarte dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie poprowadził autor innowacyjnej metody JUGGLE BOARD – Craig Quat. 

INSTRUKTORZY
Craig Quat - teoretyk i światowy praktyk cyrku społecznego, który jako pedagog specjalny promuje integrację sensoryczną. Prowadzi badania nad rozwojem efektów żonglerki w edukacji, koncentrując się na adaptacyjnych metodach edukacyjnych. 

Żaklina Małolepsza – pedagog-terapeuta, certyfikowany pedagog cyrku, aktorka, performerka i wizażystka. 

Sebastian Frodyma – performer, artysta sceniczny i rzemieślnik kuglarski. Aktywny instruktor warsztatu manipulacji obiektami cyrkowymi oraz świadomości ciała. 

 

Projekt realizowany był w ramach Edycji 15. Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016