Historyczny spacer fotograficzny – Ołbin oczami artysty

Michalina Naraniecka, czyli Kelpies Photography w swoim projekcie "Historyczny sposób fotograficzny - Ołbin oczami artysty" zapraszała ołbinian (i nie tylko) do udziału w spotkaniach i warsztatach przygotowujących do wspólnych spacerów historyczno-fotograficznych po osiedlu!

Pomysłodawczyni projektu, jest fotografką i chciała swoimi umiejętnościami i widzą podzielić się z innymi. W swoich działaniach  zaprosiła chętnych do spacerowania po Ołbinie i poznawania historii jego architektonicznych „perełek”! Jednocześnie, projekt dzięki swojemu warsztatowemu charakterowi, pozwolił na dowiedzenie się więcej nie tylko o historii osiedla, ale też o technicznych aspektach fotografowania czy na przekonanie się, że do zrobienia dobrego zdjęcia, nie trzeba dysponować profesjonalnym sprzętem – wystarczy telefon.

Michalinę (Kelpies Photography) w tych kilkutygodniowych działaniach wspierał lokalny historyk - Łukasz Migniewicz oraz fotograf Rafał Okrzymowski, który dzielił się z uczestnikami swoją profesjonalną wiedzą fotograficzną. We współpracę zaangażowane zostało także Stowarzyszenie Żółty Parasol.

Od 5 listopada do 3 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia odbywały się historyczno-fotograficzne spotkania, do których mógł dołączyć się każdy chętny. Rozmowy o dziejach Ołbina i ćwiczenia z aparatami dzięki zaangażowaniu uczestników doprowadziły do organziacji aż dwóch grudniowych spacerów, podczas których omówiona została historia obiektów architektonicznych osiedla oraz wykonane zostały zdjęcia budowli i przestrzeni ołbińskich. 

Zdjęcia wykonane i obrobione przez uczestników/czki  miały szansę pojawienia się na wystawie podsumowującej projekt, która odbyła się 15 grudnia w Żółtym Parasolu.

Projekt został stworzony, aby zainspirować Wrocławian, którzy lubią fotografię, do wyjścia na spacer, dając im możliwość poznania historii osiedla i jego perełek architektonicznych oraz rozwinąć swoje zdolności fotograficzne i oczywiście spędzić miło czas. 

Efektem działań prócz zdjęć uczestników, które zyskają swoje "drugie życie" w lokalnych publikacjach, jest także broszura historyczno-fotograficzna opracowana przez organizatorów projektu, która dostępna jest w druku oraz on-line TUTAJ

 

Projekt realizowany był w ramach 18. Edycji - specjalnej, wrzesień 2018 Programu Współorganizacji Projektów MikrograntyStrefa Kultury Wrocław