Super spirulina. Domowe hodowle alg jadalnych na Ołbinie

Mieszkańcy i mieszkanki Ołbina mieli szansę zostać prawdziwymi hodowcami alg!

Spirulina to jedno z tzw. „superfoods” – zielono-niebieska alga, która posiada niezaprzeczalne właściwości wpływające na nasze zdrowie. Jest najbardziej skoncentrowanym źródłem substancji odżywczych znanym współcześnie naukowcom. Jest nawet testowana jako pożywienie podczas misji kosmicznych! Powszechnie dostępna w formie proszku, jednak w procesie przetwarzania (suszenia) traci znaczną cześć swoich dobroczynnych właściwości, a transport i pakowanie zostawiają znaczny ślad węglowy.

Jesienią uczestnicy i uczestniczki warsztatów nauczyli się hodować spirulinę na Ołbinie.

W ramach projektu odbyło się spotkanie online z biotechnolożką, która opowiedziała o właściwościach i pochodzeniu spiruliny.Drugi wykład dotyczył suwerenności żywnościowej i społecznego aspektu samodzielnego wytwarzania żywności. Zajęcia praktyczne prowadziła autorka projektu, Barbara Stelmachowska. Pod jej czujnym okiem, uczestnicy i uczestniczki rozpoczęli własne, domowe hodowle alg.

W ramach projektu powstał poradnik dot. domowej hodowli spiruliny, który można pobrać tutaj.

Pomysłodawczynią projektu była Barbara Stelmachowska, która ze spiruliną zetknęła się podczas badań do pracy doktoranckiej realizowanej na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uważa, że algi są piękne i dobre, można obserwować je godzinami i zdecydowanie są czymś czym warto się podzielić. 

Partnerem projektu był Stowarzyszenie Żółty Parasol  

Projekt realizowany był w ramach Edycji 26. Mikrograntów