Kampania Cukrowa na Klecinie

Stara Klecina to miejsce z przyjezdnym kinem, meczami piłki nożnej na Dożynkowej, kolejką wąskotorową do Sobótki i osiedlowym domem kultury, gdzie odbywały się tańce. To także wielka cukrownia, która wypełniała mieszkańcom każdą strefę życia, nie tylko pracą, ale także zawodami strażackimi czy sekcją motocyklową. Poznajmy tę właśnie, dawną twarz osiedla!

Wraz z Marią Smolarek, w ramach projektu „Kampania Cukrowa na Klecinie”, chcieliśmy uchować od zapomnienia wszelkie wspomnienia mieszkańców osiedla, którzy pamiętają je jeszcze jako wioskę pod Wrocławiem. Odkryliśmy na nowo historię Kleciny grając w grę miejską „W poszukiwaniu cukrowego buraka”, tworząc słuchowisko oraz smakując cukierki z melasy i dżemu z brukwi. Nie zabrakło także historycznego spaceru fotograficznego, który pozwolił na pokazanie nam jak Klecina zmieniała się przez lata.

Marysia zabrała nas m. in. na spacer w formie gry terenowej - szlakiem nieistniejących miejsc. Najstarsi mieszkańcy/-ki i pracownicy/-czki cukrowni podzielili się poprzez wywiady swoimi wspomnieniami o życiu na Klecinie, a w trakcie warsztatów kulinarnych przygotowali wspólnie łakocie wytwarzane dawniej w klecińskiej cukrowni. Osiedlowe historie i związane z nim miejsca zostały zebrane, a opowieści nagrane w formie podcastu – nie tylko o cukrowni, czy jej pracownikach lecz także o powojennym życiu na Klecinie w latach 1945-89. Dzięki tym działaniom nowi mieszkańcy/-ki mogli/-ły poznać (nie)znaną historię osiedla.

Projekt wspierały: osiedlowy biuletyn - Puls Kleciny i Rada Osiedla Klecina.

Wszelkie szczegóły znajdziecie na facebookowym profilu inicjatywy: Kampania Cukrowa na Klecinie

Zajrzyjcie do broszurki podsumowującej projekt, w której znajdziecie fragmenty najciekawszych klecińskich wspomnień piątki mieszkańców i mieszkanek osiedla.

Harmonogram wydarzeń, które odbyły się w ramach projektu, znajdziecie TU:

4 i 11.08.2019, 17:00-19:00, start: przed bramą cukrowni, J.Supińskiego 4, Spacer fotograficzno-historyczny, prowadzenie: Róża Szerement i Maria Smolarek.
Bez względu na wiek i jakość sprzętu fotograficznego, razem spojrzymy na Klecinę z perspektywy historycznej. Jak kiedyś wyglądała cukrownia? Co stało się z dawną, wiejską zabudową? Róża i Maria odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania.

28.08.2019, 17:30, Park Migdałowy, Warsztaty tworzenia tajemniczych skrzynek do gry miejskiej po Klecinie, prowadzenie: Magdalena Podgórska
Tego dnia stworzymy niezbędne elementy osiedlowej gry miejskiej, w której będziecie mogli i mogły wziąć udział już 1 wrzesnia! Poznajcie jej zasady i pokażcie swoją kreatywność. Zapraszamy dzieci od lat 8.

31.08.2019, 11:00-13:00, Studio Warsztatowe i kawiarnia Foks(ul. Krzycka 83c/1c) , warsztaty kulinarne „Frykasy z melasy”, prowadzenie Bogusia Smolarek
Sprawdźcie jakie frykasy produkowała klecińska cukrownia! Tradycyjnym sposobem uzyskamy pyszne, melasowe słodycze.  Warsztaty nie mają żadnych ograniczeń wiekowych, zapraszamy całe rodziny!

1.09.2019, g. 17:00-19:00, Park Migdałowy, klecińska gra osiedlowa „W poszukiwaniu cukrowego buraka”
W przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego ruszamy na klecińskie ulice, by wraz z sąsiadami, rodziną i przyjaciółmi zagrać w grę miejską. Zgłaszajcie do nas swoje drużyny i odkryjcie nieznane części naszego osiedla!

1.09.2019, 19:00-20:30 Park Migdałowy, Klecińskie słuchowisko z historią w tle
Wielki finał Kampanii Cukrowej! Po zakończeniu gry osiedlowej spotkamy się w Parku Migdałowym. Spróbujemy frykasów z melasy, zobaczy wystawę zdjęć starej i nowej Kleciny oraz wysłuchamy słuchowiska, które zbiera wspomnienia pierwszych powojennych mieszkańców dzielnicy.

Projekt realizowany był w ramach Edycji 20. Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty.