"Kino sąsiedzkie. Letnie wieczory filmowe dla mieszkańców Lipy Piotrowskiej, Widawy, Rędzina i Świniar" to projekt realizowany w ramach Edycji 13. Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016.

Projekt był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie mieszkańców osiedli znacznie oddalonych od centrum miasta działaniami kulturotwórczymi, które pozwalają przede wszystkim na nawiązanie bliższych więzi sąsiedzkich. Celem tego projektu było zapewnienie dzieciom i młodzieży oraz dorosłym okazji do wzajemnego poznawania się, integracji, a w dalszej perspektywie inspiracji do kolejnych lokalnych inicjatyw.

W okresie wakacyjnym lipiec-wrzesień 2017 mieszkańcy Lipy Piotrowskiej, Widawy, Rędzina i Świniar, a także sąsiednich osiedli, zapraszani byli do udziału w letnim kinie plenerowym. W trakcie spotkań wyświetlono 11 filmów, w tym 5 animacji krótkometrażowych dla dzieci. Seansom filmowym towarzyszyły Pikniki Sąsiedzkie, których głównym celem była integracja sąsiedzka, rozmowy i wymiana doświadczeń. W ramach jednego z nich Aleksandra Krupa poprowadziła warsztat sąsiedzki, w czasie którego uczestnicy poszukiwali pomysłów na nowe projekty osiedlowe. Na ostatnie wydarzenie zaproszono lokalną restaurację "Prosto z Gara", która przygotowała dla mieszkańców drobny poczęstunek.

Partnerzy: Rada Osiedla Lipa Piotrowska, Miejska Biblioteka Publiczna, Zarząd Zieleni Miejskiej