Kto tu mieszka? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego

Ola i Nikola – autorki projektu KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego” różnorodnymi działaniami chciały wzbudzić zainteresowanie architekturą tego osiedla oraz ukazać, jak wpływa ona na nasze emocje. Plac Grunwaldzki to unikatowe osiedle z bogatą historią i zróżnicowaną architekturą łączącą przedwojenne Breslau ze współczesnym Wrocławiem. Latem „Entuzjastki” opowiadały nam więcej o niezwykłej historii i architekturze tego miejsca. W swoich działaniach chciały przede wszystkim jednak pokazać, że budynki to nie tylko puste ściany, ale przede wszystkim to co je wypełnia – ludzie i ich opowieści!

Autorki projektu szczególną uwagę poświęcały mieszkańcom i mieszkankom czterech budynków reprezentujących różne style i epoki:

  • Pierwszemu wieżowcowi w powojennym Wrocławiu, czyli stworzonemu przez architektów z Miastoprojektu Domu Naukowca przy placu Grunwaldzkim
  • Zaprojektowanej w latach 90. przez kontrowersyjnego architekta Wojciecha Jarząbka kolorowej kamienicy przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 36
  • Przedwojennej kamienicy przy ulicy Szczytnickiej 29, w której obecnie mieści się squat
  • Stworzonej na początku XX wieku kamienicy przy ulicy Piastowskiej 36

Więcej o tych obiektach przeczytacie w ulotce-mapce opisującej projekt, która powstała w ramach inicjatywy, dostępnej TUTAJ.

Autorki przygotowały podcastową serię „KTO TU MIESZKA?” w której słuchac możemy nie tylko o historii i architekturze osiedla – w nagraniach wzięli udział mieszkańcy i mieszkanki wybranych budynków, którzy opowiedzieli o tym, jak odczuwają osiedlową przestrzeń. Dodatkowo historyczka sztuki i designu Katarzyna Andrzejczyk-Briks opowiedziała o odczuwaniu przestrzeni i emocjach w architekturze. Podcasty dostępne są m.in. na Spotify i Apple Podcasts:

Poznajmy się na Grunwaldzie

Działania na żywo rozpoczęliśmy 24 lipca. Spotkaliśmy się się w niedawno otwartej siedzibie programu Plac Grunwaldzki ODNOWA (ul. Curie - Skłodowskiej 63A), gdzie podczas wykładu wprowadzającego, historyczka architektury, Joanna Majczyk, przybliżyła nam koncepcje przed i powojennej zabudowy i urbanistycznego zagospodarowania osiedla. Spotkanie muzycznie umiliła "miśko fu" z Radia LUZ. Pod koniec lipca działaliśmy na kreatywnych warsztatach międzypokoleniowych, gdzie dawaliśmy upust naszej wyobraźni i z przygotowanych elementów tworzyliśmy na papierze własne budynki!

Uroki architektury placu Grunwaldzkiego poznawaliśmy na własne oczy w sierpniu w trakcie osiedlowego spaceru z historykiem sztuki Krzysztofem Zientalem, z którym przyglądaliśmy się wcześniej omawianym obiektom i posłuchaliśmy opowieści jego mieszkańców i mieszkanek. Podsumowaniem naszych historyczno-architektonicznych poszukiwań była poprojektowa wystawa w przestrzeni Kampusu Grunwaldzkiego.

Relacji i informacji o projekcie szukajcie na facebookowym profilu „Kto tu mieszka?” i Instagramie (@ktotumieszka_)

Co działo się na Grunwaldzie?

Od 9 lipca (w każdy piątek) | publikacja podcastu „KTO TU MIESZKA?”

24.07, 18:00 | POZNAJMY SIĘ NA GRUNWALDZIE!
Spotkanie z architektką Joanna Majczyk, która opowiedziała o historii i przestrzeni Placu Grunwaldzkiego, porozmawialiśmy też o emocjach w architekturze, a muzycznie czas umiliła nam miśko fu z Radia LUZ, prowadząca audycji „Nauka oddychania”.
Prowadząca: Joanna Majczyk || miśko fu Radio LUZ
Miejsce: podwórko siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie - Skłodowskiej 63 A

31.07, 10:00–12:00 | PILASTER, HERMA I DOM Z PAPIERU
Historyczno-sztuczna opowieść o elementach architektury połączona z warsztatami kreatywnymi podczas których tworzyliśmy swój własny budynek na papierze.
Prowadząca: Aleksandra Podlejska 
Miejsce: siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie - Skłodowskiej 63 A

8.08, 11:00 | ZOBACZ, POZNAJ, POCZUJ PLAC GRUNWALDZKI
Spacer śladami różnych historii i stylów architektonicznych na Placu Grunwaldzkim 
Prowadzący:  Krzysztof Ziental

 14.08, 16:00–18:00 | PILASTER, HERMA I DOM Z PAPIERU 2
Drugi warsztat z historyczno-sztuczną opowieścią o elementach architektury i tworzeniem własnego budynku  na papierze.
Prowadząca: Aleksandra Podlejska
Miejsce: siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie - Skłodowskiej 63 A

16.08 | ŚCIANY I TWARZE PLACU GRUNWALDZKIEGO

Dzięki współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbyła się również wystawa podsumowująca przebieg projektowych działań oraz cztery budynki Placu Grunwaldzkiego i ich mieszkańców i mieszkanki.

KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego” organizowany był w ramach Edycji 25. Mikrograntów.

Partnerzy projektu: Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Pracownia wspólnie.eu, Fundacja Ładne Historie, Plac Grunwaldzki OD_NOWA, Radio LUZ, Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Projekt objęty jest patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.