Kto widział…Modernizm

Projekt "Kto widział...Modernizm" realizowany był przez grupę nieformalną PAKT. Celem inicjatywy było przybliżenie historycznego i współczesnego znaczenia wrocławskiej architektury modernistycznej.  Inicjatorzy chcieli zebrać wspomnienia i porozmawiać z mieszkańcami wrocławskich budynków, takich jak: „Sedesowce”, Dom Naukowca, „Mezonetowiec” oraz obiektów wzorcowego osiedla WuWA.

Harmonogram działań:

15 października - wykład Piotra Jakuba Fereńskiego, podczas którego dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest miasto, jak wyglądał Wrocław na przestrzeni epok, co wyróżnia modernizm na tle innych stylów architektonicznych. Następnie, wraz z Kuną-Przewodniczką uczestnicy wyszli na spacer śladami moderny.

16 października - warsztaty prowadzone przez Aleksandrę Krupę i Aleksandrę Solińską, podczas których tworzono makiety budynków, które następnie umieszczane były na wielkoformatowej mapie miasta. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele takich obiektów, jak Dolmed, Hala Stulecia, Renoma i Trzonolinowiec.

Efektem projektu jest ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, na której umieszczono 20 najważniejszych obiektów modernistycznych: http://mapa.ktowidzialmodernizm.pl/

Partnerzy: Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego

Projekt realizowany był w ramach Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016.