Labirynt

Południe Wrocławia w sposób szczególny zostało naznaczone przez II wojnę światową. Po przedwojennych reprezentacyjnych kamienicach i podwórkach nie pozostał żaden ślad. Warszawscy artyści, Justyna Wencel i Marcin Chomicki, postanowili wprowadzić trochę koloru w tę część Wrocławia, budując tam coś, co pomoże na nowo odkryć to miejsce.

Sztuki wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zapraszają do „Labiryntu” – kolorowego wspomnienia podwórek nieistniejących już dzisiaj przedwojennych kamienic.

 Puste miejsce na południu Wrocławia, położone między ulicami Powstańców Śląskich, Gwiaździstą i Szczęśliwą jest obecnie przestrzenią zmian, a zarazem fragmentem miasta o fascynującej historii i wielkim potencjale. Przed wojną była to jedna z bogatszych dzielnic Wrocławia, której oś stanowiła obecna ulica Powstańców Śląskich. Dzisiaj po pięknych trzypiętrowych kamienicach, rezydencjach i podwórkach nie pozostał żaden ślad. W 1945 roku przebiegała tędy linia frontu i toczyły się jedne z najcięższych walk, gdy Niemcy bronili twierdzy Wrocław przed nacierającymi wojskami rosyjskimi. Przez lata teren był pustym placem stopniowo otaczanym powstającymi blokami.

– Rzucająca się w oczy wyrwa w tkance miejskiej od razu zwróciła naszą uwagę, szczególnie, że w naszych działaniach w przestrzeni publicznej interesujemy się miejscami o nieokreślonej tożsamości. Poprzez interwencje artystyczne dążymy do uwidocznienia takich miejsc w mieście, poruszenia ich energii i ponownego połączenia z odbiorcami, tłumaczą Justyna Wencel i Marcin Chomicki, autorzy „Labiryntu”.


Odwołując się do konkretnego fragmentu zabudowy Południa, artyści postanowili przypomnieć jego historię poprzez odtworzenie zarysu architektury w pejzażu. Plany nieistniejących kamienic i podwórek ożyją w przestrzeni w postaci barierek tworzących wielobarwny labirynt. Kolorowa malarska instalacja, zmieniająca się wraz z pogodą i porą dnia, ma szansę stać się przestrzenią interakcji z przechodniami, którzy, wyrwani z codziennej rutyny, zanurzą się w powidoku dawnej historii Wrocławia: – Liczymy, że labirynt będzie spełniać różne funkcje, stając się rozpoznawalnym znakiem w pustej przestrzeni, tymczasowym, magicznym podwórkiem dla dzieci, miejscem spotkań oraz celem spacerów, dodają artyści.

Użyczona artystom działka, na której powstanie „Labirynt” należy do firmy  Skanska Property Poland: Skanska włącza się w lokalne inicjatywy będące uzupełnieniem budynków biurowych oraz aktywizujące mieszkańców. We Wrocławiu przy podwórku przy ul. Ks. Piotra Skargi pracujemy nad stworzeniem miejsca rekreacji dla mieszkańców z małą architekturą i siłownią plenerową. W swoich budynkach stawiamy na sztukę, wprowadzając do części wspólnych budynków obrazy czy rzeźby. Mieliśmy przyjemność odnowić mozaiki prof. Hałasa na ul. Podwale, co zaowocowało stworzeniem rzeźby Profesora w patio obiektów Green Towers. Dlatego cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak ciekawym projekcie jakim jest „Labirynt” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016  – mówi Anna Życińska-Wójcik, Senior Project Manager Skanska Property Poland.



Wielkie otwarcie Labiryntu odbyło się 24 sierpnia 2016, pomiędzy ul. Powstańców Śląskich, Gwiaździstą i Szczęśliwą. 

WROCŁAW – WEJŚCIE OD PODWÓRZA 
„Labirynt” to część projektu Wrocław – wejście od podwórza, największego tego typu w Polsce działania –  eksperymentu – kilkudziesięciu interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działają w danej przestrzeni z mieszkańcami w taki sposób, by finalne rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia poczucia odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją”  – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie. Projekt odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji:
Justyna Wencel – artystka wizualna (1977), absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Pedagogicznego. Doktor sztuk plastycznych. Zajmuje się filmem wideo, instalacją, obiektami oraz sztuką w przestrzeni publicznej. Pracuje z pamięcią, tożsamością i archiwum rodzinnym. Udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, oraz festiwalach filmów wideo. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie z Marcinem Chomickim tworzy duet artystyczny Zmiennicy, który działa w przestrzeni publicznej i wypracowuje współczesne formy artystyczne pomnika. Autorka i współautorka wielu projektów artystycznych i społecznych w przestrzeni miejskiej. W latach 2012-2013 kuratorka Galerii 2.0 na ASP w Warszawie. Twórczyni Pracowni Kreatywnego Wyrażania Dzika Jabłoń. Autorka warsztatów twórczych i rozwojowych dla dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje w Warszawie.
www.wencel.art.pl

Marcin Chomicki - artysta wizualny (1976). Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz asyriologię w Instytucie Orientalistycznym na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2004 pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni, w 2011 uzyskał stopień doktora sztuk pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, malarstwem, fotografią, animacją 3D. Udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Czterokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska. Autor projektów dla przestrzeni publicznej. W latach 2009-2013 współtwórca i współprowadzący Galerię 2.0 na ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
www.chomicki.art.pl