Laboratorium Fermentacji

Propozycja Klaudii Tyszko łączyła w sobie możliwość kulinarnych eksperymentów na własną rękę z poznawaniem procesów chemicznych związanych z fermentacją. Cykl warsztatów i wykładów skupiony był na zgłębianiu tajników powstawania zakwasu chlebowego, kiszenia i fermentacji napojów. Do współpracy Klaudia zaprosiła wrocławskich specjalistów i specjalistki fermentacji, którzy wytłumaczyli  uczestniczkom i uczestnikom co ma wpływ na powodzenie tego procesu i na co zwrócić uwagę zaczynając przygodę z kiszeniem.

W programie mieliśmy: dwa wykłady i cztery interaktywne warsztaty. Wykłady transmitowaliśmy dla Was online w grudniu  na naszych social mediach - możecie je obejrzeć TUTAJ: część 1 i część 2.

Na każdy z warsztatów mogliście/mogłyście się zapisać i wziąć udział przez internetowy komunikator zoom. Osoby którym nie udało się wziąć udziału w warsztatach mogą skorzystać ze specjalnej broszurki z wszystkimi cennymi podczas eksperymentowania informacjami wiedzą oraz przepisami na omawiane specjały. Dostępna jest dla Was TUTAJ w wersji elektronicznej: Poznaj tajniki fermentacji! oraz od stycznia 2021 roku w Barbarze.

Harmonogram warsztatów online – spotkania odbyły się na platformie zoom:

  • 27 listopada o 17:00 | Zakwas chlebowy  - warsztat o tajemnym życiu drożdży poprowadzi znany i lubiany Pan Kłos - fachowiec w swej dziedzinie, twórca chlebowego dobra i niepoprawny pasjonat wyrobów fermentowanych - chleba, oczywiście. Co nas czeka? Opowieść o kapryśnym życiu drożdży i klejącej naturze mąki i wody,  sporo teorii, trochę historii, mało nieprzydatnych przepisów i pełna garść praktycznych wskazówek.
  • 28 listopada o 12:00 | Co to jest kombucha i dlaczego warto mieć ją w domu - opowie doskonały praktyk - Olga Parysek - na co dzień "Królowa Kiszonek" w nadodrzańskim, wegańskim Tajfunie. Fermentuje warzywa i owoce, w domu i w pracy, nocą i dniem! Co nas czeka? Nauczymy się pracować z orzeźwiającym, fermentowanym napojem herbacianym zwanym kombuczą -omówimy różne warianty i różne możliwości jej tworzenia. Każdy uczestnik dostanie zestaw startowy i swój własny, herbaciany grzybek - SCOBY.
  • 5 grudnia o 12:00 | Kiszenie warzyw - Kimchi, zakwas, i nie tylko - to kolejny warsztat online przybliżający nature fermentacji. O kiszeniu opowie ponownie Olga Parysek - "Królowa Kiszonek" wrocławskiego Tajfuna
    Co nas czeka? Wiele wskazówek i tyle samo praktycznych rad - jak, co i kiedy kisić? To okazja do zadania tych wszystkich pytań, które chodzą nam po głowie - Czy jeśli buzuje to dobrze? Ile soli? Mieszać czy nie mieszać? A moja babcia robiła inaczej.. Przyjrzymy się bliżej kiszeniu kapusty, ale w egzotycznym wydaniu kimchi oraz niezwykle popularnemu ostatnio - i bardzo dobrze! zwłaszcza w okresie zimowym - zakwasowi z buraków.
  • 9 grudnia o 17:00 | Fermentacja owocowa: ocet – ostatni warsztat poprowadzi twórczyni projektu, fanka napojów octowych, Klaudia Tyszko. Co nas czeka? Przegląd możliwych trunków, które powstają w procesie fermentacji octowej – zarówno bezalkoholowych, jak i tych lekko procentowych. Dowiemy się jak rodzi się wino, jak w domowych warunkach najlepiej je przyrządzać, a także jakie rodzaje octu możemy sobie sprawić dla wzmocnienia smaku potraw czy zagwarantowania sobie powodzenia w wypiekach.

Wykłady online – transmisja na profilu FB Mikrograntów:

  • 6 i 13 grudnia o 10:30 | Tajniki Fermentacji cz. 1 i cz. 2 – ciekawostki o procesie zdradzi nam Mateusz Gulej. To spotkanie jest propozycją dla osób chcących poznać techniki i tajniki tego sposobu przetwarzania żywności.
    Wykłady możecie obejrzeć TUTAJ: część 1 i część 2.

Partnerzy projektu: Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze Stowarzyszenie Żółty Parasol Ekocentrum Pan Kłos Tajfun

Projekt realizowany w ramach Edycji 24. Programu Mikrogranty