Miejskie mutacje

MIEJSKIE MUTACJE // KAMILA SZCZĘSNA

Kleczków
 to jedno z wrocławskich osiedli, oddalone od centrum miasta o dwa kilometry. Osiedle trochę zapomniane przez kulturę, ale o ogromnym potencjale społecznym. Tam wychowała się artystka Kamila Szczęsna i tam zrealizowała swój projekt „Miejskie Mutacje”, w ramach którego stworzyła lampy z transparentnej żywicy, które zostały umieszczone w korytarzach kamienic.

Z obserwacji mieszkającej obecnie w Stanach Zjednoczonych artystki wynika, że Kleczków stał się miejscem, w którym mieszkańcy tracą poczucie przynależności i odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Niszczejące kamienice, dziurawe chodniki i zapomniane place zabaw sprawiły, że osiedle utraciło swoją atrakcyjność w oczach mieszkających tam ludzi. - Wierzę, że można tę sytuację zmienić. Kleczków jest osiedlem o niedocenionym potencjale. Ponieważ charakteryzuje się ono samowystarczalnością, nawiązują się więzi budowane na bazie lokalnych usług i handlu, operujących w ograniczonej przestrzeni. Dzięki temu wielu mieszkańców zna i niejednokrotnie przyjaźni się od pokoleń”, podkreśla Kamila Szczęsna.

Zdaniem artystki ta specyficzna sytuacja może mieć duży wpływ na proces reintegracji oraz odbudowę poczucia wyjątkowości, a także odpowiedzialności za przestrzeń wspólną. Dlatego też właśnie na tym osiedlu Kamila Szczęsna postanowiła zrealizować swój projekt. W kamienicznych przedsionkach i korytarzach zostały umieszczone lampy wykonane z transparentnej żywicy, które rozświetlają przestrzeń, niwelując poczucie zagrożenia. Stylistycznie nawiązują one do ornamentalnych lamp zdobiących wnętrza w latach ich świetności; zastąpiły niepasujące, brzydkie i w większości niedziałające oświetlenie.

Celem artystki, oprócz upiększenia przestrzeni było przede wszystkim wzmocnienie więzi między mieszkańcami i odbudowanie poczucia wspólnoty i przynależności. W ramach działań wokół projektu zostały przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców, które były okazją nie tylko do spontanicznych podwórkowych spotkań, ale także do poznania procesu produkcji lamp.

Kamila Szczęsna - ur. w 1974 we Wrocławiu. W latach 1994 – 1999 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 1999 obroniła dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Tworzy rzeżby, instalacje oraz rysunki podejmujące tematykę relacji ludzkiego ciała i umysłu. Jest laureatką wielu nagród oraz wyróżnień, w tym pierwszej nagrody w Contemporary Ceramics CERCO-09 w Hiszpanii oraz brązowej w Ceramics Competition in Tajimi City w Japonii. Prace Szczęsnej były prezentowane na ponad 80 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granica. Twórczość Szczęsnej jest reprezentowana w kolekcjach muzeów w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Japonii, Korei oraz na Tajwanie. Obecnie mieszka i tworzy w Galvestone w Stanach Zjednoczonych.