Ołbiński Ogród Otwarty

Ołbińskie ogródki działkowe są jednymi z najstarszych zachowanych we Wrocławiu. Ich początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Od tego czasu często zmieniały się ich nazwy, nadawano im nowe funkcje i znaczenie. Dzisiaj ołbińskie ogrody dzielą się na cztery ROD-y: „Westerplatte”, „Piast”, „Lepsze Jutro” oraz „Zorzę”. Dla jednych są zielonymi enklawami uprawy i wypoczynku, dla innych stanowią kłopotliwe „państwo w państwie”, które należy zastąpić budownictwem mieszkaniowym. Jaka jest genealogia ołbińskich ogrodów? Jak zmieniał się przez lata ich krajobraz i jak wygląda on dzisiaj? Jakie wiążą się z nimi opowieści? Jakie budzą kontrowersje? 22 października 2017 roku odbyło się oprowadzanie po ołbińskich ogrodach, podczas którego spotkaliśmy się z działkowcami oraz porozmawialiśmy o historii i roli działek w dawnym i współczesnym Wrocławiu.

 

PROGRAM

Sezon lato/jesień 2017

  1. „Zaplanujmy to! Wspólnie planujemy pierwszy we Wrocławiu Ogród Otwarty

Data: 13 sierpnia, start: 11.00

Opis: pierwsze spotkanie rozpoczęło się krótkim spacerem po ogródkach działkowych ROD „Lepsze Jutro” oraz „Westerplatte”, podczas którego uczestnicy zapoznali się z krajobrazem działek. Następnie pod opieką architekta wspólnie zaplanowali „Ołbiński Ogród Otwarty”, w tym m.in. rozmieszczenie inspektów (skrzyń), ławek, wybór gatunków roślin. Jednocześnie uczestnicy zgłaszali propozycje dotyczące materiałów, jakie mogą od siebie przekazać do budowy stołu, miejsc siedzących, tabliczki informacyjnej oraz budki dla ptaków.

  1. Warsztaty: „Zróbmy to! Budujemy wspólnie „Ołbiński Ogród Otwarty”

Data: 20 sierpnia, start: 11.00

Opis: pod opieką wolontariuszy przeprowadzone zostały warsztaty stolarsko-remontowo- ogrodnicze. Zamontowane zostały inspekty (skrzynie) ogrodowe, ławki oraz hamak; odświeżono farbą altana i płot. Z materiałów, które dostarczyli uczestnicy, skonstruowane zostały stół, siedziska oraz budka dla ptaków. Następnie zasadzono rośliny dekoracyjne przy ścianie. Warsztaty zakończyły się sporządzeniem i montażem tabliczki z napisem „Ołbiński Ogród Otwarty”.

  1. Warsztaty ogrodowe dla dzieci i dorosłych: „We wrześniu też sadzimy”

Data: 2 września, start: 11.00

Opis: Pod opieką instruktora ogrodniczego zostały przeprowadzone warsztaty ogrodnicze. Mieszkańcy zapoznali się z podstawami uprawy, a następnie zasadzili rośliny.

  1. „Garden swing”, czyli ogrodowa potańcówka

Data: 9 września, start: 18.00

Opis: przy budynku ROD „Lepsze jutro” odbędzie się kameralna potańcówka w rytm muzyki swingowej puszczanej z adapteru. Spotkaniu będzie towarzyszyć odpowiednia oprawa: światło z lampionów, zachodzące słońce oraz ogrodowość miejsca.

 

Sezon jesień 2017

  1. Przywitanie jesieni. Warsztaty malarskie

Data: 1 października

Godz. 11–14

Wstęp wolny

Starsi i młodsi uczestnicy pod okiem absolwenta ASP zapoznali się z podstawowymi technikami oraz zagadnieniami malarskimi. Następnie, z otaczającej ich przestrzeni ogródków, wydobyli wczesnojesienny krajobraz działek. Ich wyjątkowa, nieodkryta topografia z licznymi ciekawymi miejscami (wzniesieniami, starodrzewem, „altanką króla działek”, poniemieckimi pozostałościami) została utrwalona na obrazach, których wernisaż odbył się dwa tygodnie później. 

  1. Haiku na działkach. Wieczór z poezją działkową

Data: 14 października

Godz. 18-20

Wstęp wolny

W małej altance/rozśpiewane dziewczyny/dobrze się bawią (Regina Jaworska)

Wisi kropla dżdżu/Wiatr targa gałęziami/Spada...spadła. Bęc! (Bogumiła Kurek)

Krzewy porzeczki/Przez czerwone owoce/Przebija słońce (Maria Walkowiak)

Na ROD „Lepsze Jutro” odbył się wieczór z poezją działkową grupy „Jesienne liście”, tworzącej wiersze haiku o tematyce działkowej i przyrodniczej. Grupa seniorek i seniorów podczas jesiennych wieczorów stworzyła w ramach mikroGRANTÓW w 2015 roku ponad 300 wierszy, część z nich została przypomniana na ołbińskich ogródkach. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac malarskich, wykonanych na warsztatach 1 października.

  1. Story działkowe. Oprowadzanie po ołbińskich ogrodach działkowych

Data: 22 października

Godz. 12.00-14.00

Oprowadzanie: Albert Miściorak

Wstęp wolny

 

Projekt realizowany był w ramach Edycji 14. Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016
Patronat nad Ogrodem sprawuje Rada Osiedla Ołbin
Partnerzy: Stowarzyszenie Żółty Parasol, Sklep „Ogrodnik”, Miasto Movie, SARP. Stowarzyszenie Architektów Polskich, DoFA - Dolnośląski Festiwal Architektury