Projekt mieszkanki osiedla Ołbin, Karoliny Orman, skierowany był do dzieci w wieku od 1 do 3 lat oraz ich rodziców. To cykl bezpłatnych zajęć, których celem było wsparcie rozwoju Ołbińskich Bąbelków, ale również integracja rodziców z osiedla. Jak napisała w swoim wniosku autorka projektu, „rodzice najmłodszych dzieci są grupą często odciętą od rozmaitych form życia towarzyskiego. A przecież posiadając tyle obowiązków rodzinnych, potrzebują kontaktów społecznych i spędzania czasu z dzieckiem w sposób atrakcyjny dla obu stron.” Wspólne zajęcia były okazją do rozmowy, podzielenia się swoim doświadczeniami i integracji. Autorka połączyła ze sobą lokalną społeczność dzieci i rodziców/opiekunów, aby nie byli wobec siebie anonimowymi podczas spaceru w parku lub wyjścia na osiedlowy plac zabaw. W ramach projektu odbyły się zajęcia muzyczne, ruchowe, plastyczno-kreatywne i literackie.
Spotkania odbywały się na Ołbińskim Ogrodzie Otwartym - ROD Lepsze Jutro oraz w sali Stowarzyszenia Żółty Parasol.
W ramach projektu mieszkańcy i mieszkanki Ołbina, stworzyli "Mapę Ołbina przyjazną dla rodzin z dziećmi". Na mapie znajdziemy osiedlowe atrakcje, sklepy i infrastrukturę, przyjazne dzieciom i rodzinom. Mapę można pobrać tutaj.
Harmonogram warsztatów układał się tak:
24.05, 10:00–12:00
„Ruchowe Bawim Bąbelki” - zajęcia ruchowe dla najmłodszych.
Sport to zdrowie! Dlatego na dobry początek zaprosiliśmy na zajęcia ruchowe. Najmłodszych czekało sporo okazji, by wspólnie się poruszać, potańczyć, a nawet pośpiewać!
Prowadząca: Dorota Kapera-Zwolińska
31.05, 10:00–12:00
Zajęcia gordonowskie + warsztaty „Po co dzieciom muzyka?"
Zajęcia prowadzone metodą E. Eliasa Gordona, podczas których maluszki zaprosiliśmy w świat muzyki za pomocą „śpiewanek" oraz „rytmiczanek". Wykorzystywaliśmy najpiękniejszy z instrumentów - ludzki głos by zanurzyć dziecko w bogate środowisko muzyczne i czerpać z niego jak najwięcej. Dzieci osłuchują się z melodiami wykonywanymi w różnych skalach oraz poruszają się w zróżnicowanych rytmach. Eksperymentują z własnym głosem oraz ciałem wykorzystując do zabawy piłki, chusty i inne kolorowe pomoce. Rodzice brali aktywny udział w zajęciach. Wszystko po to by być bliżej i dobrze się bawić.
Prowadzący: Martyna Bulińska – absolwentka klasy skrzypiec w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma orkiestrami i artystami, m.in. Agą Zaryan, Henrykiem Miśkiewiczem i Anną Wyszkoni. Jej głównym zainteresowaniem jest praca z dziećmi. W 2014 r. ukończyła kurs „Improwizuję, czyli audiuję” dla osób kierujących edukacją muzyczną małego dziecka. Jest certyfikowanym instruktorem zajęć gordonowskich oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona. Aktualnie współpracuje z Centrum Edukacji NFM, prowadząc zajęcia dla najmłodszych oraz tworząc „Koncerty gordonowskie” dla rodzin z małymi dziećmi.
7.06, 10:00–12:00
Zajęcia plastyczno-kreatywne
Wykorzystując kolory i różne tekstury na zajęciach wspieraliśy rozwój zmysłów naszych Bąbelków.
Prowadząca: Dorota Kapera-Zwolińska
14.06, godz. 10:00–12:00
Małpy skaczą niedościgle. Bąbelki w zoo – zajęcia literackie
Czy klasyka poezji dla dzieci może być inspiracją do zabawy? Podczas zajęć wraz z Janem Brzechwą odwiedziliśmy zoo. Sprawdziliśmy, co można tam zobaczyć i usłyszeć.
Prowadząca: Maja Kwiecińska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza, gdzie odpowiada m.in. za program dla rodziców z dziećmi do lat 3 i koordynację akcji społecznej #Muzealniaki.
21.06, 10:00–12:00
Zajęcia gordonowskie + warsztaty tworzenia instrumentów
Zajęcia prowadzone metodą E. Eliasa Gordona i warsztaty, podczas których stworzyliśmy proste instrumenty muzyczne, a potem wykorzystaliśmy je do wspólnego muzykowania!
Prowadząca: Martyna Bulińska
Projekt realizowany był w ramach Edycji 25. Programu Mikrogranty