Sąsiadujemy z artystami

W tym roku na podwórkach działamy też z artystkami i artystami spoza Wrocławia, dla których sąsiedzkie tematy nie są czymś obcym. W sierpniu projekt zainaugurowaliśmy na Przedmieściu Oławskim, gdzie wraz z Ulą Lucińską i Michałem Knychausem zorganizowaliśmy projekt „Szybcy i zdalni” na podwórku Impartu. We wrześniu na Ołbin wróciła Cecylia Malik, która tym razem, wraz z dzieciakami z osiedla, zorganizowała projekt „Ryba Troć na Ołbinie”. Koniec kalendarzowego lata był z kolei początkiem działań Jaśminy Wójcik. Artystka odwiedziła Kleczków, by na terenie ogrodu Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego zorganizować projekt „Ogroduwspomnienie/Ogrodemleczenie”. W listopadzie na Brochowie pojawi się Agnieszka Pajączkowska i Piotr Spigiel, którzy w Domowym Zakładzie Fotograficznym zbierać będą historie i wspomnienia mieszkańców i mieszkanek osiedla.

Ula Lucińska i Michał Knychaus: „Szybcy i zdalni” na Przedmieściu Oławskim

Sąsiadujemy z artystami_Grand Prix Trójkąta_fot Alicja Kielan

Zdalnie sterowane auta, zawrotna prędkość, pisk opon, twarda rywalizacja i moc sąsiedzkiej energii – w sierpniu wraz z Ulą Lucińską i Michałem Knychausem na Przedmieściu Oławskim zainaugurowaliśmy działania projektu „Sąsiadujemy z artystami”.

Na dobry początek zamieniliśmy garaże na podwórku Impartu przy ul. Mazowieckiej 17 w prawdziwe warsztaty samochodowe. Wspólnie przygotowywaliśmy autorskie nadwozia, nie zabrakło też jazd próbnych zdalnie sterowanymi autami oraz obowiązkowego wypełnienia karty pojazdu. Na podwórku przyszykowaliśmy także sąsiedzki piknik i strefę relaksu z atrakcjami dla dużych i małych. Finałem „Szybkich i zdalnych” było pierwsze w historii zdalnie sterowane Grand Prix Trójkąta! 1 września na śmiałków czekały trzy konkurencje: slalom gigant, fruwające kółka oraz błyskawiczna precyzja. Mistrzowie kierownicy otrzymali na własność zdalnie sterowane samochodziki, więc zdecydowanie gra warta była świeczki! Tego dnia nie zabrakło nie tylko świetnej zabawy, ale też bufetu z przekąskami, dobrej muzyki i pokazu profesjonalnych modeli od Driftowni.

Więcej informacji o projekcie i artystach TUTAJ

Cecylia Malik: Ryba Troć na Ołbinie

Sąsiadujemy z artystami_Ryba troć na Ołbinie_fot Marta Sobala (40)

Cecylia Malik, współautorka Domku na Jesionie, we wrześniu wróciła na Ołbin. Artystka nie przyjechała jednak sama. Towarzyszyła jej olbrzymia ryba troć, z którą zaprosiła wszystkie dzieciaki z osiedla do wspólnych działań na rzecz środowiska i protestu wobec zmian klimatycznych.

Przez cały tydzień podwórko między ulicami Nowowiejską, Żeromskiego, Jedności Narodowej i Daszyńskiego, wypełnione było kolorami, śmiechem i dobrą atmosferą. Cecylia wraz z dzieciakami odświeżyła Domek oraz zaczęła przygotowania do wielkiego protestu. Najmłodsi spotkali się też z przedstawicielkami wrocławskiego Extinction Rebellion. Razem przygotowali flagi, proporce i transparenty z wizerunkami zagrożonych wyginięciem zwierząt oraz porozmawiali o sposobach na ochronę środowiska. Pomogli także olbrzymiej rybie wymalowując ją nowymi kolorami!  Podwórkowe działania zakończył organizowany w niedzielę kolorowy protest. W trakcie wędrówki ulicami Ołbina, dzieciaki zachęcały dorosłych do wspólnej walki o przyszłość planety. Nie zabrakło oczywiście przejażdżek na grzbiecie, która ostatecznie popływała w sadzawce w parku Tołpy!

Więcej informacji o Cecylii Malik i jej projekcie TUTAJ

Jaśmina Wójcik: Ogroduwspomnienie/Ogrodemleczenie

Ogroduwspomnienie_Ogrodemleczenie_sobota w ogrodzie_fot. Alicja Kielan (26)

We wrześniu wraz z Jaśminą Wójcik działaliśmy na Kleczkowie. Artystka, poprzez hortiterapię (leczenie za pomocą ogrodu) postanowiła zaangażować do wspólnego działania pacjentów i pracowników Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, a także zachęcić osoby z zewnątrz do interakcji z tą często pomijaną i zapomnianą grupą ludzi. Artystka przez cały tydzień zbierała wspomnienia byłych i obecnych pracowników związane z przyszpitalnym ogrodem (nagrania stały się bazą niezwykłego słuchowiska o tym miejscu). Wraz z pacjentami przygotowała też przyszpitalną szklarnię, stworzyła też specjalne wersje leżaków i nasadziła m.in. warzywa i przeróżne zioła.

28 września ta niezwykła i zielona przestrzeń zaprezentowana została wszystkim zainteresowanym na nowo. Podczas sobotniego pikniku mogliśmy zapoznać się z nagranym przez artystkę słuchowiskiem i odkryć wszystkie zakamarki ogrodu. 

Więcej informacji o Jaśminie Wójcik i jej projekcie oraz nagrane słuchowisko TUTAJ

Agnieszka Pajączkowska i Piotr Spigiel: Domowy Zakład Artystyczny na Brochowie

Domowy Zakład Fotograficzny_fot Piotr Spigiel

W listopadzie działamy na Brochowie. Wraz z Agnieszką Pajączkowską i Piotrem Spiglem, przez cały miesiąc będziemy odwiedzać mieszkańców i mieszkanki osiedla i poznawać ich rodzinne historie. Razem z nimi wybierzemy kilka zdjęć z ich rodzinnych zbiorów, a następnie je skopiujemy i opiszemy fragmentem opowieści właściciela/właścicielki fotografii. Działania podsumujemy 1 grudnia na sąsiedzkim spotkaniu w Dziennym Domu Pomocy (ul. Semaforowa 5). 

Szczegóły projektu TUTAJ

Program Sąsiadujemy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.