Sąsiadujemy na Ołbinie

Cykl kilkudziesięciu bezpłatnych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Ołbina, realizowanych od maja do października. Działania odbędą się na Ołbinie ze szczególnym uwzględnieniem parku Tołpy oraz podwórek, gdzie usytuowane są instalacje powstałe w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza” Nieskończony Zielony, Domek na Jesionie oraz ławka Kocham.

Działania Stowarzyszenia Żółty Parasol

Stowarzyszenie Żółty Parasol od lat działa na Ołbinie, świetnie zna potencjał osiedla.  Życie koncentruje się tu wokół Parku Tołpy, co pokazują działania ze społecznością prowadzone przez Stowarzyszenie. Również kilka inicjatyw związanych z ESK 2016, które prowadzone były na Ołbinie pokazały, że mieszkańcy chcą i potrzebują aktywizacji poprzez działania społeczne i kulturalne. Wiemy, że lokalne działania muszą uwzględniać lokalny kontekst i potrzeby, a więc zaangażować do udziału mieszkańców.

Sednem projektu jest zebranie wokół zaplanowanych działań wielu podmiotów i grup nieformalnych działających na osiedlu, chociaż niezależnie, często bez wiedzy o swojej działalności.  Aby zaktywizować mieszkańców oraz przekonać ich do zaakceptowania nowej formy ich podwórek chcemy również włączyć wspomniane miejsca w regularną działalność Stowarzyszenia Żółty Parasol oraz innych lokalnych podmiotów.

Pierwszym etapem projektu jest zbudowanie sieci lokalnych grup i instytucji. Na spotkania zaprosiliśmy zarówno tych, z którymi współpracujemy na Ołbinie od lat jak i nowo powstałe grupy czy instytucje do tej pory niewidoczne ze swoimi działaniami na osiedlu: Miejska Biblioteka Publiczna, szkoły i przedszkola, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Stowarzyszenie SztukiSzum, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Program Aktywności Lokalnej, aktywistów i lokalnych liderów. To wraz z nimi będziemy dostosowywać projekt do rzeczywistości Ołbina w trakcie rozmów i konsultacji. Jednocześnie chcemy poznać ich pomysły na lokalne działania i wspólnie zastanowić się jak możemy je wesprzeć.

Drugim etapem są organizowane przez Stowarzyszenie Żółty Parasol otwarte wydarzenia w Parku Tołpy, podczas których będziemy informować mieszkańców co i kiedy zamierzamy wspólnie tego lata zorganizować na Ołbinie. Coroczny festyn rodzinny czy otwarty w każdy weekend Pawilon Kultury to miejsca, gdzie koncentrują się wszystkie grupy mieszkańców Ołbina.

Zaangażowane grupy i podmioty dzięki naszemu wsparciu (merytorycznemu, organizacyjnemu, finansowemu) zorganizują na podwórkach własne małe projekty. Jednocześnie zaprosimy ich do włączenia tych miejsc w swoją regularną działalność (min. szkoły i przedszkola, biblioteka). Już przed projektem udało nam się wyłonić lokalnych liderów, którzy mieszkają przy wspomnianych wcześniej instalacjach. To oni wraz z animatorem i międzypokoleniową i międzynarodową grupą wolontariuszy będzie organizować społeczne i kulturalne interwencje na podwórkach. Planujemy również „Rewizyty” - czyli szereg społecznych spotkań mieszkańców wspomnianych trzech podwórek.

Mieszkańcy często utożsamiają działania społeczne i animacyjne z rewitalizacją tkanki miejskiej, co czasami tworzy bariery i buduje ich niechęć do udziału. Mając to na uwadze chcemy wyjść im naprzeciw i zapewnić im wsparcie prawnika, który wesprze ich w rozwiązywaniu problemów wspólnot czy mieszkańców.

Przez cały okres trwania projektu włączymy podwórka w regularne działania Stowarzyszenia Żółty Parasol, które mają charakter przekrojowy i międzypokoleniowy, a zaangażowania są w nie sami mieszkańcy Ołbina. Zaprosimy do działań aktywnych członków Klubu Seniora oraz przeprowadzimy na podwórkach plenerowe zajęcia Klubowego Centrum Dzieci i Młodzieży.
Chcemy rozszerzyć również działania prowadzonej przez nas Biblioteki Sąsiedzkiej oraz wielokulturowego projektu Młodzi Obywatele Świata. Nad całością zadań realizowanych w ramach projektu czuwały będą osoby wyznaczone do koordynacji poszczególnych zadań – organizacyjnych i formalnych, merytorycznych oraz animator lokalnych społeczności.

Działania Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie Trampolina

Wydarzenia zaplanowane przez Stowarzyszenie koncentrują się wzdłuż ulicy Żeromskiego.
Zależy nam na integracji mieszkańców i aktywizacji kulturalnej wspartej historią i tożsamością osiedla. Bohaterem spajającym akcje w przestrzeniach podwórek będzie Stefan Żeromski, ale też inne osobistości, które kryją się za nazwami sąsiadujących ulic.

W projekcie wezmą udział organizacje i artyści związani z okolicą. W wybranych przestrzeniach odbędą się: pokazy filmów (w tym inspirowane osobą i twórczością Żeromskiego), koncert z muzyką do filmu graną na żywo, czytanie poezji - happeningi związane z charakterem osiedla, np. wykorzystane zostaną zabytkowe auta stojące na podwórkach - gra świateł w oknach. Elementem powtarzalnym i rozpoznawalnym w projekcie będzie autorski hejnał grany na saksofonie, zapowiadający kolejne wydarzenia. Twórczość bazująca na postaci Żeromskiego przeniknie codzienność Ołbina, będzie zaskakiwać w nieoczywistych miejscach (wieże, klatki, schowki, bramy, przejścia, samochody).


HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
Szczegóły wydarzeń i godziny rozpoczęcia pojawiać się będą na koncie na FB

www.facebook.com/sasiadujemy