Sąsiedzkie Białe Śniadania na Nadodrzu

Grupa nieformalna „Nadobrze“ we współpracy z grupą Nowe Nadodrze oraz Wrocławskim Klubem Krokietowym WroKro we wrześniu i październiku zaprosiła wszystkich wrocławian do wspólnego stołu w czasie Sąsiedzkich Białych Śniadań na Nadodrzu. Spotkania odbywały się w kolejne trzy niedziele (24.09, 01.10, 07.10) na polanie rekreacyjnej (przy pawilonie kultury „Parki ESK Emocje-Sport-Kultura“) w Parku Staszica, między 11.00 a 13.00. 

Idea „białych śniadań“ pochodzi z Francji, gdzie w ostatnim czasie przeżywa odrodzenie. Białe śniadania organizowano też w innych europejskich miastach, m. in. Berlinie, Wiedniu, Pradze. Spotkania te łączą w naturalny sposób sąsiadów i wytwarzają przestrzeń do nawiązywania bardziej trwałych relacji. Idea „białych śniadań“ polega na tym, że w parku czy innej otwartej przestrzeni ustawiany jest długi stół z białym obrusem, do którego są zaproszeni wszyscy mieszkańcy - by razem zjeść śniadanie i wzajemnie się poznać. Przy tym każdy z uczestników przynosi ze sobą coś do zjedzenia: jeden bułki, drugi dżem, trzeci szynkę, czwarty sok... a może i samodzielnie upieczone ciasto. Organizatorzy zapewniają podstawowe produkty niezbędne do rozpoczęcia śniadania, pieczywo, warzywa czy owoce oraz miejsce do porannego biesiadowania.

W czasie pierwszego i trzeciego śniadania (17 września i 1 października) Wrocławski Klub Krokietowy WroKro zapraszał na naukę gry w krokieta. 24 września śniadaniu towarzyszyło słuchowisko dla dzieci, a 8 października wspólnie ćwiczyliśmy jogę.

Projekt realizowany był w ramach Edycji 14. Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016