SitoOgród – edycja „Wiosna!”

Projekt SitoOgród - edycja "Wiosna!" to druga mikrograntowa odsłona działalności nieformalnej grupy SitoOgrodnicy - osób pracujących jako streetworkerzy, zainteresowanych rękodziełem. Wspólnie z ekipą z MiserArt współorganizują różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz biorą udział w warsztatach twórczych.

Głównym celem projektu była wspólna praca twórcza dwóch wykluczonych społecznie grup – osób wychodzących z bezdomności oraz młodzieży z niepełnosprawnościami. Wspólnymi siłami uczestnicy zaprojektowali, a następnie wydrukowali 20 mb wzorzystych tkanin (ok.2 mb/uczestnika) w technice sitodruku. Osoby wychodzące z bezdomności wcieliły się w role "mistrzów" i wprowadziły w temat swoich "uczniów"(uczestników) metodą "job shadowing", czyli poprzez pokaz całościowego procesu druku. Ta forma relacji gwarantuje "wzmocnienie" obydwu grup. Warsztaty poprowadziła dyplomantka Pracowni Ekspansji Graficznej wrocławskiej ASP, posiadająca doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z sitodruku."Prawą ręką” artystki był Mirosław – członek ekipy MiserArt, który w wyniku uczestnictwa w poprzednim projekcie zaangażował się w technikę sitodruku do tego stopnia, że okazjonalnie prowadzi warsztaty dla młodzieży. Artystka była odpowiedzialna za przekazanie umiejętności z zakresu projektowania wzorów, nadzór nad pracą każdego z uczestników oraz nad procesem druku i jego finalnymi efektami.

W ramach projektu przeprowadzono sześć spotkań (5, 12, 20, 21, 22, 23 czerwca 2017), w tym cztery sześciogodzinne warsztaty dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Całość zakończyła się wernisażem i wystawą powstałych tkanin w Galerii BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza.

 

Projekt realizowany był w ramach Edycji 13. Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016

Partnerzy: MiserArt, firma Rośliny, firma Kartel, BWA Awangarda