Skarb Zakrzowski – zostań lokalnym odkrywcą

O skarbie średzkim wiedzą chyba niemal wszyscy Dolnoślązacy, czas na przypomnienie bliższego nam odkrycia, którego dokonano na Zakrzowie sto lat wcześniej! Grupa „Pozytywni z Zawidawia” zaprosiła do wspólnych poszukiwań i pogłębiania wiedzy o Skarbie Zakrzowskim.

Na Zakrzowie, dziś osiedlu w granicach miasta Wrocławia, odkryto tzw. groby książęce datowane na III/IV wiek. Zakrzowianie i zakrzowianki wspólnie stworzyli wyjątkową grę planszową, która skoncentrowana jest wokół tematu skarbu odkrytego na tym terenie.

Na dobry początek uczestniczki i uczestnicy projektu wybrali się na spacer po Zakrzowie i wspólnie poszukali piaskowni, gdzie odkryto "groby książęce". Dwa tygodnie później odwiedzili Muzeum Archeologiczne (ul. Cieszyńskiego 9). Wizyta była okazją, by na żywo zobaczyć przedmioty znalezione na osiedlu i dowiedzieć się więcej o ich pochodzeniu.

Mieszkańcy i mieszkanki osiedla zostali też zaproszeni na warsztaty, na których wspólnie pracowali nad grą planszową oraz napisali legendę nawiązującą do znaleziska i nazwy ulicy Skarbu Zakrzowskiego. Ponadto uczniowie i uczennice pobliskiej szkoły podstawowej stworzyli swoje teksty „Legendy o Skarbie Zakrzowskim”. 

Efektem tych wszystkich działań jest ilustrowana broszura z tekstem legendy i gry planszowej, którą możecie w wersji elektronicznej poczytać TUTAJ

Pozytywni z Zawidawia swoim projektem chcą rozpropagować wiedzę o lokalnej ciekawostce, która tak wielu jest wciąż nieznana. Projekt był świetną okazją by zdobyć sporą porcję wiedzy o lokalnym odkryciu oraz by w sąsiedzkiej atmosferze lepiej się poznać i zintegrować.

Więcej informacji o grupie Pozytywni z Zawidawia: www.facebook.com/pozytywnizawidawie

Partnerami projektu byli: Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów, Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole „Marco Polo”, Fundacja im. Stanisława Jabłonki "Przyjazny Dom"

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 21. Programu Mikrogranty.