Login

Register

Login

Register

Super spirulina. Domowe hodowle alg jadalnych na Ołbinie

Mieszkańcy i mieszkanki Ołbina będą mieli szansę zostać prawdziwymi hodowcami alg!

Spirulina to jedno z tzw. „superfoods” – zielono-niebieska alga, która posiada niezaprzeczalne właściwości wpływające na nasze zdrowie. Uprawia się ją w różnych rejonach świata, a jesienią nauczymy się ją hodować na Ołbinie!  

Bohaterka projektu jest najbardziej skoncentrowanym źródłem substancji odżywczych znanym współcześnie naukowcom. Jest nawet testowana jako pożywienie podczas misji kosmicznych! Powszechnie dostępna w formie proszku, jednak w procesie przetwarzania (suszenia) traci znaczną cześć swoich dobroczynnych właściwości, a transport i pakowanie zostawiają znaczny ślad węglowy. 

Dlaczego więc nie hodować jej w domu?  

Na dobry początek (2 października o godzinie 11:00) zapraszamy na spotkanie online z biotechnolożką, która opowie więcej o właściwościach i pochodzeniu spiruliny. W kolejną sobotę (w samo południe!) zaczniemy działać praktycznie. Na warsztatach otrzymacie kulturę startową alg, niezbędne do hodowli przyrządy  i mały podręcznik ich „obsługi”. Tak wyposażeni rozpoczniecie własne hodowle w domach!   

Trzeci tydzień z „superfoodem” to kolejny wykład, na którym dowiecie się o suwerenności żywnościowej i społecznym aspekcie samodzielnego wytwarzania żywności. Projekt zakończymy na kolejnych warsztatach, na których sprawdzicie jak rozwijają się hodowle, wymienicie się doświadczeniami i wrażeniami. 

Do udziału zapraszamy przede wszystkim mieszkańców i mieszkanki Ołbina, ale także każdą osobę zainteresowaną domową hodowlą spiruliny! Pomysłodawczynią projektu jest Barbara Stelmachowska, która ze spiruliną zetknęła się podczas badań do pracy doktoranckiej realizowanej na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uważa, że algi są piękne i dobre, można obserwować je godzinami i zdecydowanie są czymś czym warto się podzielić. 

Pierwszy wykład odbędzie się online (link wyślemy po zgłoszeniu mailowym), pozostałe spotkania zaplanowane są w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37/39). Zapisywać możecie się mailowo na adres: barb.stelmachowska@gmail.com 

Osoby chętne do udziału w projekcie powinny wziąć udział w w obu warsztatach oraz wykładzie wprowadzającym. Przyjmujemy zatem zapisy na same wykłady lub na pakiet warsztatów+pierwszy wykład.

Harmonogram 

2.10, 11:00 
wykład online | „Czym jest spirulina? Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Jadalne algi okiem biotechnolożki 
prowadzenie: Aleksandra Ławrynowicz  

9.10, 12:00 
warsztaty | „Początek domowej hodowli alg” 
prowadzenie: Barbara Stelmachowska 

16.10, 12:00 
Wykład | „Suwerenność żywnościowa. O prawie ludzi do decydowania o ich żywności” 
prowadzenie: Weronika Koralewska  

23.10, 12:00 
Warsztaty | „Kontrolujemy i rozwijamy hodowle alg – wymiana doświadczeń” 
prowadzenie: Barbara Stelmachowska 

Zapoznajcie się z regulaminami wydarzeń:

https://bit.ly/regulamin_spirulina_nażywo
https://bit.ly/regulamin_spirulina_online

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1008294223300198/

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Żółty Parasol  

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 26. Mikrograntów p:38882