Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania

Aleksandra Bolek, mieszkanka i miłośniczka Karłowic, która aktywnie angażuje się w życie swojego osiedla. Zamiłowaniem do pichcenia dzieliła się z nami już w poprzednich latach w ramach projektu „Karłowice gotują (się) - kultura stołu” i „Karłowickie przekąszanie, czyli wędrujący stoliczek - nakryj się” realizowanych w 2016 i 2017 roku w ramach mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016.
Tym razem projektem „Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania” chciała zwrócić uwagę na aspekt niemarnowania jedzenia, poprzez zachęcenie do wykorzystania posiadanych zapasów i resztek w lodówce, aż do przysłowiowego „światła”.

Jeśli zdarzyło Wam się znaleźć w lodówce zwiędłą marchewkę, w chlebaku czerstwą kromkę chleba, albo banana w odcieniach brązu w koszyku z owocami i nie mieliście pomysłu na to, jak je wykorzystać - mamy dla Was rozwiązania!

Na początek zaprosiliśmy Was do wspólnego stworzenia cyklu kulinarnych filmów. W ramach akcji Światło w lodówce - niemarnowanie na żądanie zadaliście nam pytania odnośnie wykorzystania smakołyków drugiej świeżości z Waszych kuchni, a Karłowice gotują - się podpowiedziały możliwości zużycia zapasów i resztek w lodówce, aż do przysłowiowego "światła". Na bazie Waszych pytań stworzyliśmy 3 filmy z pomysłami i przepisami na wykorzystanie pozornych resztek.

Pierwszy film to Śmietanowe S.O.S.-y, sprawdźcie, co można przygotować jeśli zostaje Wam śmietana lub jogurt. Co można przyrządzić z obitych jabłek i zwiędłego pora? - Ola Bolek podpowiada, jak z tych produktów przygotować pyszny krem z obitych jabłek na niesłodko. Jeśli Waszą kulinarna "zmorą" są czerstwe kromki i bułeczki, to sprawdźcie jak z nich wyczarować przepyszne kulki chlebowe wspaniale komponujące się z sosami z pierwszego filmu.

Jak w praktyce wykorzystać do ostatniego okruszka wszystkie produkty z naszych lodówek i kuchennych szafek dowiedzieliśmy się w trakcie cyklu trzech spotkań Światło w lodówce - warsztaty:

Przepisy wykorzystane w trakcie warsztatów zostały zebrane w formie broszury - sprawdźcie pomysły na smaczne przekąski, dania główne i domową chemię w duchu zero waste.

Partnerzy projektu: Park Karłowice, Kurier Karłowicki, Rada Osiedla Karłowice – Różanka, Wielopokoleniowe Centrum Aktywności, Karłowice gotują(się)

Projekt realizowany w ramach Edycji 22. Programu Mikrogranty