Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie

"Nie wyrzucaj!" - tymi słowami zwracała się do nas Luba Shynder - pomysłodawczyni projektu "Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie". W duchu zdobywającego popularność ruchu "less waste" dzieliłyśmy i dzieliliśmy się ubraniami, książkami, sprzętem i różnościami w obrębie osiedlowej społeczności! Mieszkanki i mieszkańcy Wielkiej Wyspy od kilku lat mają szczęście do mikro-projektów, które ekologię i zdrowy styl życia traktują bardzo poważnie i innowacyjnie. Osiedlowe szafy do wymiany kontynuowały ten trend, będąc nie tylko narzędziem, ale także okazją do wymiany doświadczeń i warsztatów!

W ramach projektu Luba z pomocą graficzki i artystki Ewy Głowackiej stworzyła specjalną broszurkę ze wskazówkami jak rozpocząć „śmietnikową” przygodę w duchu „less waste”. W sierpniu, wrześniu i październiku spotykałyśmy i spotykaliśmy się na warsztatach dot. naprawy odzieży i mebli, spotkaniach inicjatywnych i dyskusyjnych, by wspólnie uczyć się i od siebie, jak rozsądnie zarządzać zasobami. Przyglądając się porzuconym na podwórkach czy śmietnikach rzeczom wspólnie zastanawiałyśmy i zastanawialiśmy się – czy to naprawdę są śmieci.

W ramach projektu odbyły się się także spotkania z liderkami dwóch bardzo popularnych inicjatyw – Kaliną Olejniczak z poznańskiego freeshopu „Po-dzielnia”, uznanego za jedno z najlepszych działań w 2019 roku oraz Mają Karaś,  jedną z prowadzących częstochowską grupę na portalu Facebook „Uwaga śmieciarka jedzie”, pozwalającą na wymianę informacji o tym, gdzie można w naszym mieście bezpłatnie pozyskać niechciane już, często zostawione na śmietnikach skarby. Osoby uczestniczące w spotkaniach brały udział w osiedlowej burzy mózgów, by wspólnie stworzyć plan na propagowanie idei tworzenia „szaf do wymiany różnościami” na podwórkach.

Zapoznajcie się z BROSZURKĄ ze wskazówkami jak zakładać osiedlową szafę do wymiany, którą Luba stworzyła wraz z Ewą Głowacką.

Partnerami projektu była Czasoprzestrzeń i Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

Projekt realizowany w ramach Edycji 22. Programu Mikrogranty