W jazzowym Gaju

Późny wieczór, przydymiona sala i narastające z coraz większą energią improwizowane dźwięki – trąbki, fortepianu i saksofonu… Z taką scenerią potocznie kojarzyć może nam się muzyka jazzowa. Ale jazz… Jazz można poczuć w dowolnym czasie i miejscu!

Z podobnego założenia wyszła grupa nieformalna Chojnacki/Miguła Contemplations, która podczas swojego projektu chciała rozbudzić w mieszkańcach i mieszkankach Gaju oraz Tarnogaju pasję do muzyki improwizowanej. Na rozpoczęcie inicjatywy „W jazzowym Gaju” zaproponowała pięć spotkań warsztatowych, dzięki którym uczestnicy i uczestniczki zapoznali się bliżej z historią jazzu, jego najważniejszymi cechami i założeniami. Dowiedzieli się nieco więcej o skalach muzycznych, akordach i rytmie. A wszystko to przy akompaniamencie różnych rodzajów jazzu – od jego nowoorleańskiej odmiany, przez swing, bepop, free jazz, aż po współczesny mainstream.

Jazz potrzebuje Gaju, a Gaj potrzebuje jazzu

Wspólnie z prowadzącymi zajęcia – docenianymi na polskiej scenie jazzowej muzykami –  chętni próbowali też samodzielnie stworzyć melodie, ciągi akordów i przećwiczymy schematy rytmiczne.  Na wielki finał projektu muzycy oraz młodzi adepci jazzu wyszli w plener, by podczas koncertu i jam session zatopić w dźwiękach jazzu urokliwe Wzgórze Gajowe.

11 lipca po 18:00 spotkaliśmy się  w Gaj Chillout Bar, przy ul. Świeradowskiej 78 - na koncercie jazzowym połączonym z otwartym jam session. Pośród gajowej zieleni  zabrzmiały najpopularniejsze standardy jazzowe w wykonaniu kwartetu jazzowego w składzie: Jan Kantner, Filip Miguła, Rafał Krzywosz, Jakub Lechki. Do profesjonalnych muzyków dołączyli świeżo upieczeni warsztatowicze. Dodatkową atrakcją była premiera Gaj-Jazzowego utworu, który powstał z nagranych improwizacji mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Pierwsze spotkania odbyły się w sieci, a od końca maja spotykamy się Centrum Aktywności Tarnogaju CAT, przy ulicy Gazowej 22.

A tak kształtował się harmonogram spotkań:

13.05, 18:00-20:00 | Jazz, co to właściwe jest?

Na pierwszym spotkaniu dowiedzieliśmy się nieco więcej o historii jazzu (również tej wrocławskiej) i jego najważniejszych cechach. Posłuchaliśmy standardów jazzowych od jazzu nowoorleańskiego przez swing, bebop, free jazz, aż po współczesny mainstream i poznaliśy najważniejsze terminy z jazzem związane.

Prowadzący: Filip Miguła i Jan Chojnacki

20.05, 18:00–20:00 | Melodia w jazzie 

Na zajęciach poznaliśmy skale muzyczne i jazzowych mistrzów melodii. Samodzielnie tworzyliśmy melodie do gotowego podkładu.

Prowadzący: Jan Chojnacki

27.05, 18:00–20:00 | Harmonia jazzowa 

Porozmawialiśmy o tym, czym jest akord i które akordy (i dlaczego) pasują do siebie najlepiej. Dowiedzieliśmy się też, czym są „kwity” i czemu tak ważna jest kadencja II-V-I, a także spróbujemy swoich sił w stworzeniu (i zagraniu) ciągu akordów.

Prowadzący: Filip Miguła  

10.06, 18:00–20:00 | Rytm w jazzie

Porozmawialiśmy o roli rytmu w muzyce jazzowej, dowiemy się czym jest „rytm synkopowany” i o co chodzi w swingowaniu. Ćwiczyliśmy, ucząc się różnych schematów rytmicznych.

Prowadzenie: Jakub Lechki 

17.06, 18:00–20:00 | Improwizacja 

Improwizacja to kwintesencja muzyki jazzowej. Porozmawialiśmy o tym, czy można się jej nauczyć i jak powstają jazzowe improwizacje. Poznaliśmy również legendarnych improwizatorów, a także – po prostu – wspólnie poimprowizowaliśmy.

Prowadzący: Jan Kantner 

11.07, 17:00-19:00 | FINAŁ, czyli jazzowe jam session w Parku Wzgórze Gajowe

TUTAJ posłuchacie finałowej kompozycji "Utworu GajJazzowego" 

 

Partnerem projektu „W jazzowym Gaju” jest Centrum Aktywności Tarnogaju CAT

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 25. Programu Mikrogranty