Wrocławskie Kinotropy – w poszukiwaniu wspomnień o filmie na Śródmieściu

Pamiętacie jeszcze „Lalkę”, „Polonię” czy „Światowida”? W tych śródmiejskich kinach po wojnie puszczano nowości z zagranicy, polskie klasyki czy zjawiskowe obrazy filmowe dyskutowane przez kinomanów. Kto otwierał kasy, gasił światło i z projektorni obserwował reakcje widzów? Dowiedzieliśmy się tego dzięki projektowi Anny Sterczeń, która z grupą wrocławskich kinotropów odświeżała wspomnienia „ludzi kina”. Akcji zbierania wspomnień, biletów, pamiątek z kin Śródmieścia wśród jego mieszkańców i mieszkanek towarzyszyło tworzenie specjalnych posterów, których wystawa wraz z pokazem filmu dokumentującego działania odbyła się w Infopunkcie - Łokietka 5. Spotkamliśmy wtedy też gospodarzy kin oraz dyskusyjnych klubów filmowych.

Działania, które odbywały się w ramach projektu:

maj - nagrywanie wywiadów z twórcami śródmiejskich kin

13.05, g. 17.00 - spotkanie wokół śródmiejskich kin, Stowarzyszenie Żółty Parasol

22.05, g. 16.00 - drugie spotkanie wokół śródmiejskich kin, SKiBA, ul. Niemcewicza 2

8.06, g. 17.00 - trzecie spotkanie wokół śródmiejskich kin, Kościół Pamięci Króla Gustawa Adolfa (dawne kino Światowid), ul. Brzóski 1

28.06, g. 17.00 - finał projektu, premiera filmu, przewodnika i wernisaż wystawy; Infopunkt Łokietka 5

Wszystkie nagrania rozmów z twórcami kin oraz pasjonatami filmów znajdziecie na FB Wrocławskie Kinotropy oraz: www.soundcloud.com/wroclawskiekinotropy

Broszurkę powstałą po projekcie ze zdjęciami dawnych kin możecie znaleźć TUTAJ

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 19. Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty.