Z Wielką Wyspą w kontakcie

Zaproponowane przez Annę Kozicką kilkuetapowe działanie w różnych częściach Wielkiej Wyspy, czyli na terenie osiedli Sępolno, Biskupin, Bartoszowice i Dąbie nakierowane było na włączanie lokalnej społeczności do działań, dzięki którym mogła ona zyskać większą świadomość miejsca i zamieszkujących je osób.

Inicjatywa pozwoliła na zaprezentowanie różnorodne oblicz naszej wielkowyspowej wspólnoty. Odbyły się warsztaty herstoryczne z seniorkami i kobietami z niepełnosprawnością wzroku, mające na celu integrację dwóch grup kobiet doświadczających wykluczenia ze względu na płeć, stopień sprawności i wiek.

Zorganizowaliśmy też wieczór etiud inspirowanych filmem "Kawa i papierosy" Jima Jarmuscha. Pięcioro artystek, aktywistek, przedsiębiorców, muzyków spotkało się przy kawie, by podzielić się z Natalia Jeżak osobistymi opowieściami. Intencją spotkania było zaprezentować lokalne bohaterki i bohaterów zarówno mieszkankom, mieszkańcom osiedla jak i wrocławianom, wrocławiankom.

Na podsumowanie kilkoro osób zafascynowanych atmosferą Wielkiej Wyspy pogawędziło o tym jak lokalne wspólnoty mogą dawać przykład dbania o swoją małą matczyznę. W finale "Pogawędce z projekcją filmu o naszej ośce" udział wzięły/li: Eliasz i Michał - reprezentanci Hulajpole Squat Wroclaw, Olga Dokowicz z Rady Osiedla Biskupin - Sępolno - Dąbie - Bartoszowice i Ania Kozicka - pomysłodawczyni projektu "Z Wielką Wyspą w kontakcie". Nagranie dostępne jest TUTAJ.

Jednym z efektów jest wideoesej-wideospacer, w którym możecie razem z realizatorkami materiału poznać lepiej ciekawe miejsca na wyżej wymienionych osiedlach. Możecie go obejrzeć poniżej.

Autorka projektu tak pisze o wideospacerze:

„Cześć. Nazywam się Ania Kozicka i zapraszam do obejrzenia wideospaceru „Z Wielką Wyspą w kontakcie”, którego bohaterami i bohaterkami są intrygujące miejsca, znajdujące się na wrocławskim osiedlu Wielka Wyspa. Posłuchajcie o muszli koncertowej, schronie piechoty nr 2, Integratorze, Czasoprzestrzeni i paru innych lokalnych miejscówkach wokół których toczy się kulturalne i sąsiedzkie życie. Wybierzcie się ich śladami na spacer po naszej ośce i dajcie znać o swoich przygodach.

Celem inicjatywy był rozwój sieci kontaktów między różnorodnymi osobami mieszkającymi na osiedlach Wielkiej Wyspy, bądź związanymi zawodowo, aktywistycznie z jej terenem. Projekt to również alternatywna i równoległa wobec stereotypu Wielkiej Wyspy jako głównie terenu do rekreacji, odpoczynku, spędzania rodzinnie czasu, opowieść o naszym osiedlu.”

Zapraszamy do poznania Wielkiej Wyspy!

Inicjatywami partnerskimi są: Oxygen. Przestrzeń naszego wzrostu, Pracownia Witryna, Rada Osiedla Biskupin - Sępolno - Dąbie - Bartoszowice, Czasoprzestrzeń, Ośrodek Działań Twórczych Światowid

Projekt realizowany w ramach Edycji 24. Programu Mikrogranty