Zaczytani – oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!

Celem projektu Ewy Krawczyk i Fundacji Rozwój ZACZYTANI – ODDAJ KSIĄŻEKĘ- STWÓRZ BIBLIOTEKĘ- ZAINSPIRUJ INNYCH  było tworzenie biblioteczek z literaturą dziecięcą na szpitalnych oddziałach dziecięcych, hospicjach, domach dziecka, przychodniach oraz aktywizacja mieszkańców do organizacji zbiórki książek.

Mali pacjenci mogli zabrać ze sobą książki do domu, a brakujące na półkach egzemplarze uzupełniane są przez Fundację na bieżąco. Podczas uroczystych otwarć biblioteczek chcieli oni odwrócić uwagę dzieci od problemów zdrowotnych, zachęcając do wspólnej zabawy oraz zapraszając do świata bajek  i marzeń. Warsztaty plastyczne, animatorzy Fundacji dr.Clown, artysta czytający bajkę to atrakcje towarzyszące otwarciu biblioteczek. Takie działania pomagają dzieciom przezwyciężyć uczucie osamotnienia w szpitalnej rzeczywistości i łagodzą obciążenia psychiczne związane z chorobą. Dodatkowo książki udostępnione w tych placówkach umożliwiają dorosłym spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami podczas czytania.  Głośne czytanie to nie tylko kontakt z rodziną, to także jeden ze sposobów rozwijania u dzieci kreatywności, samodzielności i ciekawości świata. Projekt sprzyjał również zacieśnianiu więzi międzypokoleniowej oraz aktywizowaniu mieszkańców poprzez zbiórki książek. Punktami zbiórek były biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, uczelnie, urzędy, korporacje, instytucje, galerie handlowe.