Adam Kruk i Lech Moliński

Rok urodzenia: 1983,1985 Dziedzina: Film Miasto rezydencji: Palazzo Adriano, Palermo i Cefalu

Podobieństwa, jakie łączą polski film „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore, a dodatkowo miejscowości, w których powstawały (dolnośląski Lubomierz i sycylijskie Palazzo Adriano), zachęciły Adama Kruka i Lecha Molińskiego do zbadania bliżej tego tematu. Oba tytuły pokazują funkcjonowanie upadających kin na prowincji i są historiami z jednej strony o wpływie muzy, z drugiej: miłości i przyjaźni na życie człowieka. Powstały zaledwie w odstępie kilkunastu miesięcy. W obydwu miasteczkach działają muzea filmowe (w Lubomierzu dedykowane komedii „Sami swoi”, a w Palazzo Adriano – samemu „Cinema Paradiso”), a jeśli dodamy fakt, że populacja miejscowości różni się między sobą o jakieś 200 osób, naprawdę widać już potencjał dla wspólnych działań między Sycylią a Dolnym Śląskiem.

Przy wsparciu programu „Kultura Mobilna” Adam i Lech udadzą się do Palazzo Adriano (a także do Cefalu i Palermo) na wizytę studyjną, by na własne oczy zobaczyć Museo Nuovo Cinema Paradiso. Polsko-włoskie spotkanie pozwoli zbadać możliwości współpracy między Palazzo Adriano i Lubomierzem, a w szerszym podejściu między Sycylią a Dolnym Śląskiem.

Listopadowa wizyta mogłaby pozwolić zbudować sieć współpracy między dwoma regionami i w konsekwencji doprowadzić do wymiany filmowej: prezentacji sycylijskiego kina (dwóch filmów Giuseppe Tornatore: „Cinema Paradiso” i „Baaria”) w Lubomierzu i we Wrocławiu, a także dolnośląskich filmów („Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego i „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza”) w Palazzo Adriano i w Palermo.

Adam Kruk - Krytyk filmowy, filmoznawca, animator kultury. Publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Kinie”, „Filmie”, „Ekranach”, „Kwartalniku Filmowym” czy „Filmwebie”. Za działalność krytyczną wyróżniony Nagrodą im. Krzysztofa Mętraka (2012) i nominacją do Nagrody Polskiego Instytutu Filmowego (2018). Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Akademii Filmowej, Filmotece Szkolnej i w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Reporter z najważniejszych filmowych festiwali na świecie, współpracownik licznych polskich wydarzeń filmowych. Kurator przeglądu BRAVE Cinema, projektu Polish Cinema for Beginners (Nagroda PISF w kategorii edukacja filmowa 2016) i Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Centrum” w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Stowarzyszenia Dante Alighieri.

Lech Moliński - animator kultury, organizator wydarzeń filmowych, popularyzator turystyki filmowej. Współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej. W latach 2011-2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, od 2015 r. dyrektor artystyczny festiwalu SPEKTRUM. Współtwórca projektów: „Akademia Filmu Dokumentalnego MOVIEWRO”, „Polish Cinema for Beginners”, „MIASTOmovie”, „Kinematograf Wrocławski”, „Spółdzielnia Kinowa Ołbin”, „Dolnośląskie Spacery Filmowe”. Pracował także przy festiwalu filmowym Millennium Docs Against Gravity i BRAVE CINEMA, odbywającym się w ramach Brave Festivalu. W latach 2012-2018 zasiadał w kapitule nagrody WARTO – przyznawanej talentom filmowym z Dolnego Śląska. Laureat pierwszej edycji konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia”, „Człowiek Roku 2015” w kategorii Kultura wg portalu TuWrocław.com. W 2017 r. prowadził Kinoteatr Zdrowie Sokołowsko. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Animacja i edukacja kulturalna” za rok 2018.