Agata Grzych i Bartosz Czapla

Kultura Mobilna 9.0

Rok urodzenia: 1985, 1995 Dziedzina: Fotografia, film Miasto rezydencji: Kurba

Kurba to mała wieś w Rosji, położona niedaleko Jarosławia. Jest to miejsce, które z różnych powodów, zwłaszcza ekonomicznych, młode pokolenie uważa za nieatrakcyjne i dlatego też często opuszcza na rzecz większych miast. Poprzez wspólne działania Agata Grzych i Bartosz Czapla pragną rozbudzić zainteresowanie badaniem lokalnej historii, a także rozwojem turystyki kulturalnej i edukacyjnej w Kurbie.

Ich narzędziem będzie aparat otworkowy. Jako urządzenie o prostej konstrukcji, wykonane z pudełka po butach, może stać się atrakcją, która zachęci mieszkańców wsi do wspólnej pracy. Artyści poprowadzą warsztaty z konstruowania aparatów oraz wykonywania nimi zdjęć. Sami też posłużą się tą techniką, aby sportretować lokalną społeczność, architekturę Kurby, a także otaczający ją krajobraz. Na koniec rezydencji zaplanowana jest wystawa, która pokazana zostanie potem również we Wrocławiu. Oprócz działań z camerą obscurą Grzych i Czapla zajmą się też filmem. Chcą udokumentować zarówno swoją pracę, jak i życie mieszkańców Kurby.

Agata Grzych to absolwentka Wyższego Studium Fotografii AFA i UAP (dawniej ASP) w Poznaniu na wydziale Komunikacji Multimedialnej oraz podyplomowych studiów „Wiedza o Sztuce” na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykładowczyni w WSF AFA oraz w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWr., instruktorka warsztatów fotograficznych, kuratorka ponad trzydziestu wystaw. Jako artystka uczestniczyła m.in. w Fotofestiwalu w Atenach, Miesiącu Fotografii w Bratysławie i Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Założycielka dziewczyńskiego kolektywu artystycznego #Thinkpink gang oraz właścicielka Galerii u Agatki.

Bartosz Czapla to operator i montażysta filmowy. Student WSF AFA. Pracuje w agencji kreatywnej John Weston Group. Realizował projekty dla takich firm, jak Milenium Bank, Volvo, Agencja Mienia Wojskowego, Urtica Dzieciom, Echo Investment. Zwycięzca Platformy Filmów Rowerowych na festiwalu Bike Days w 2018 roku.