Alesia Maisei

Zaległy Urlop: Białoruska Zima

Rok urodzenia: 1998 Dziedzina: sztuki multimedialne Miasto rezydencji: Wrocław

Alesia Maisei urodziła się w 1998 r. w Grodnie na Białorusi. Obecnie mieszka i pracuje w Katowicach, gdzie studiuje Realizację Obrazu Filmowego i Telewizyjnego oraz Fotografię na Katowickiej Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Artystka audiowizualna, zajmuje się sztuką multimedialną, fotografią i filmem, studiując sztukę operatorską.

Czerpie liczne inspiracje z nurtów ekspresjonizmu, prymitywizmu, ekspresyjnego figuratywizmu w malarstwie, w fotografii i filmie. Interesuje się twórcami, którzy podejmują w swoich pracach tematy tabu: seksualność, śmierci, przemocy, problemy społecznych. W tej materii twórczej przemawiają do niej wymienieni artyści: Antoine d’Agata, Alex Webb czy Gaspar Noe. Wnikliwie studiuje sztuki performansu i akcjonizm, a w szczególności akcjonizm wiedeński. Na większość pracy twórczej artystki składają się zdjęcia typu fotografii kreacyjnej i są odwzorowaniem przeżyć emocjonalnych, wizji wrażliwego umysłu oraz ciągłego dążenia do eksperymentowania z formą wizualną.

Alesia Maise jest ostatnią uczestniczką pochodzenia białoruskiego mieszkającą w Polsce i zaproszoną do projektu Zaległy urlop: Białoruska Zima, której rezydencja została przeniesiona na maj 2021 roku. Wrocławska, dwutygodniowa rezydencja to czas oddechu i gest wsparcia artystek z Białorusi w dobie aktualnych, niepokojących wydarzeń.