Alicja Patanowska

Kultura Mobilna 9.0

Rok urodzenia: 1983 Dziedzina: Sztuki wizualne, ceramika Miasto rezydencji: Jingdezhen

Jingdezhen w Chinach, nieprzerwanie od 960 roku, dedykowane jest w pełni doskonaleniu jednego rzemiosła - wytwarzaniu porcelany. Obecnie miasto łączy dwie funkcje: pielęgnuje wielowiekową tradycję, będąc jednocześnie największym na świecie międzynarodowym centrum spotkań oraz pracy dla artystów i projektantów, którzy w swojej twórczości wykorzystują glinę. 

 

Rezydencja w Jingdezhen jest częścią nagrody “FRANZ Rising Star Project”, której laureatką w 2019 roku została właśnie Alicja Patanowska. Szczególnie ważny jej aspekt stanowi możliwość nauki technik obróbki i zdobienia porcelany, często niedostępnych lub niewykorzystywanych w Europie. W trakcie rezydencji, na przestrzeni od lipca do sierpnia, artystka będzie poznawać chińską kulturę, a także przeprowadzać badania w ramach swojej dysertacji doktorskiej. Pierwszy miesiąc Patanowska poświęci na realizację własnych projektów, natomiast drugi - na praktykowanie technik rzemieślniczych w miejscowych warsztatach ceramicznych.

 

Alicja Patanowska to garncarka, artystka wizualna i designerka, łącząca szkło z porcelaną oraz sztukę z projektowaniem. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2012) oraz Royal College of Art w Londynie (2014). Jest laureatką m.in. “Franz Award” (2019), “Mazda Design Award” (2018), nagrody “Gazety Wyborczej” “WARTO” (2017), plebiscytu “must have!” (2016) oraz British Glass Biennale (2015). Jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa m.in. Shanghai Museum of Glass. Jej produkty są dostępne m.in. w Barbican Center czy TATE Modern w Londynie. Brała udział w ponad stu wystawach na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Korei, Niemczech, Azerbejdżanie, Szwecji, Finlandii, Chinach i Brazylii.